Invalidni důchod 1 stupně

PoradenstvíInvalidni důchod 1 stupně
Jiří asked 3 years ago

Dobrý den mám dotaz po skončení nemocenské mi bude přiznán důchod 1 stupně.Jsem stále zaměstnán a co se tedy pro mě změní v práci.Myslim tím hlavně finanční ohodnoceni.?

1 Answers
zeManek624 Staff answered 3 years ago

Dobrý den, pane Jiří, 
děkujeme za Váš dotaz. Lidé, kterým byl přiznán invalidní důchod v kterémkoliv stupni, mohou i při výplatě tohoto důchodu podle svých možností a schopností pracovat. Předpisy o důchodovém pojištění neobsahují žádné ustanovení, které by omezovalo jejich výdělkové možnosti. U osob, kterým byl přiznán invalidní důchod pro invaliditu prvního a druhého stupně zákon předpokládá, že využijí svůj zbývající pracovní potenciál a budou pracovat tak, jak jim to zdravotní stav umožní. V případě Vám přiznané invalidity by nemělo dojít k žádné finanční změně, pokud jste schopen vykonávat nadále práci, kterou jste dělal již dříve. Ke změně finančního ohodnocení by však došlo v případě,  kdyby bylo nezbytné upravit výši úvazku. 
Jako příjemce invalidního důchodu pro invaliditu prvního stupně můžete využít slevu na dani, což znamená, že za každý měsíc pobírání invalidního důchodu I.  stupně činí daňová sleva na invaliditu 210 Kč. Doporučila bych Vám tedy pro více informací kontaktovat účetní podniku, kde jste zaměstnaný, a prodiskutovat tak, jak sleva na dani ovlivní Váš měsíční příjem. 
Pokud byste měl jakékoliv doplňující či další dotazy, můžete se na mne obrátit e-mailem sevcikova@pcfenix.cz nebo telefonicky 739 646 396.
S pozdravem a přáním hezkého dne
Mgr. Klára Ševčíková