Invalidni duchod

On-line poradnaInvalidni duchod
Renata Uhlirova asked 3 years ago

Dobry den, 17.10.2019 my byl priznan invalidni duchid III.st. pro syndrom caudy equinalis zpusibeny urazem. Pracovala jsem jako hlavni sestra. Co vse mam za povinosti vuci stavajicimu zamestnavateli? Od 11/2018 az doposud jsem na PN, smlouvu mam na dobu neurcitou. K listopadu 2018 jsem mela u zamestnavatele 35 nevybranych dnu dovolene (15 dni z roku 2017 a 20 dni za rok 2018) mohu tuto dovolenou nejak cerpat, nebo o ni zcel prijdu, uraz se mi stal pr dnu pred tim nez jsem mela zcit nejakou cast dovolene cerpat a pak k tomu jiz nedoslo. Vim, ze dle zakona ma zamestnavatel pravo mi diky invalidite dat vypoved s dvoumesicni vypovedni lhutou. Nevim si rady jak postupovat a co je z meho pohledu vyhodnejsi, jake mam nyni povinosti k zamestnavateli a co se stane s mou dovolenou. Prevedeni na jinou praci je momentalne z meho zdr.stavu zcela nerealne, jsem upoutana na luzku. Moc dekuji za radu 

1 Answers
Ladislav Loebe answered 3 years ago

Dobrý den,
 
děkujeme za Váš dotaz. Vy, jakožto příjemce invalidního důchodu pro invaliditu třetího stupně, jste povinna tuto skutečnost sdělit Vašemu stávajícímu zaměstnavateli. Fakt, že byl zaměstnanci přiznán invalidní důchod, není sama o sobě výpovědním důvodem. Zaměstnavatel může přistoupit k ukončení pracovního poměru se zaměstnancem za splnění následujících podmínek. Dle § 52 písm. e) zákona č. 262/2006 Sb., zákoníku práce, může zaměstnavatel ukončit se zaměstnancem pracovní poměr, pokud vzhledem ke svému zdravotnímu stavu zaměstnanec pozbyl dlouhodobě, což znamená déle než na jeden rok schopnost vykonávat práci sjednanou v pracovní smlouvě. To však musí být osvědčeno kvalifikovaných lékařským posudkem vydaným lékařem poskytujícím pracovnělékařské služby nebo rozhodnutím správního orgánu, který jej přezkoumával.
Co se týká nevyčerpané dovolené, je s podivem, že máte nevyčerpanou dovolenou ještě z roku 2017. Dovolená, na kterou zaměstnanci vznikl nárok nelze promlčet ani nijak jinak zaměstnanci odepřít. Dovolená musí být vyčerpána. Co se týká případného proplacení nevyčerpané dovolené, je to možné pouze v případě skončení pracovního poměru. Ve všech ostatních případech je zaměstnavatel povinen rozvrhovat zaměstnancům čerpání dovolené tak, aby byla vyčerpána ještě v roce, kdy na ni zaměstnanci vznikl nárok. Jedinou výjimkou jsou velmi vážné provozní důvody na straně zaměstnavatele nebo zaměstnance. Pokud již tento stav vznikl, je zaměstnavatel povinen rozvrhnout zaměstnanci čerpání dovolené tak, aby ji vyčerpal v bezprostředně následujícím roce po roce, kdy na ni zaměstnanci vznikl nárok. Pokud jste již měla začít dovolenou čerpat a objevily se překážky v práci na Vaší straně, tzn. onemocněla jste, je zaměstnavatel povinen určit čerpání dovolené po odpadnutí těchto překážek v práci.       
 
Mgr. Klára Ševčíková
Mgr. Ladislav Loebe