Invalidni duchod

PoradenstvíInvalidni duchod
Barbara Prochazkova asked 4 years ago

Dobrý den, mám dotaz ohledně invalidního důchodu, při neplacení sociálního pojištění a zřejmě ani zdravotního pojištění. Jde o člověka, který momentálně zdravotně je na tom tak,ze má rozsáhlé poškození jater. Pokud by zažádal o invalidní důchod, jaké má naděje na přiznání invalidního důchodu? Děkuji za odpověď. 

1 Answers
zeManek624 Staff answered 4 years ago

Dobrý den, paní Procházková,
děkujeme za Váš dotaz. Osoba, která neměla placeno sociální pojištění a není schopna si jej zpětně sama doplatit, musí počítat s tím, že pokud jí bude invalidní důchod přiznán, tak jí bude přiznán bez nároku na výplatu dávky. Neznamená to tedy, že pokud by tato osoba byla uznána invalidní, tak by měla automaticky nárok na invalidní důchod. Ačkoliv vznik invalidity je prvním krokem pro přiznání důchodu, tak další podmínkou je získání potřebné doby pojištění stanovené zákonem o důchodovém pojištění.
Získání potřebné doby pojištění se nevyžaduje jedině v případě, kdy invalidita vznikla následkem pracovního úrazu nebo nemoci z povolání, případně pokud se jedná o tzv. invaliditu z mládí. Pokud by vám nebyl uznán invalidní důchod, protože jste nesplnili potřebnou dobu pojištění, budete se muset obrátit na pracoviště Úřadu práce ČR. A poptat se, na jaké dávky státní sociální podpory a dávky v hmotné nouzi byste měli nárok.
Pokud byste měla jakékoliv doplňující či další dotazy, můžete se na mne obrátit e-mailem (sevcikova@pcfenix.cz) nebo telefonicky (739 646 396).
S pozdravem a přáním hezkého dne
Mgr. Klára Ševčíková