Invalidni duchod

PoradenstvíInvalidni duchod
Markéta asked 4 years ago

Dobry den. 
Bude mi koncit podpurci doba nemocenske. Nyni mi volali z ossz ze mi priznavaji plny invalidni duchod, ale musim pry ukoncit pracovni smlouvu u zamestnavatele. Ja ale nechci prijit o pracovni pomer. Jake jsou prosim moznosti. Dekuji za odpoved

1 Answers
zeManek624 Staff answered 4 years ago

Dobrý den, paní Markéto,
děkujeme za Váš dotaz. Přiznání invalidního důchodu jako takového není důvodem k ukončení pracovní smlouvy nebo k ukončení výkonu zaměstnání. Vy, jakožto příjemce invalidního důchodu pracovat můžete, za předpokladu, že Vám to dovolí Váš zdravotní stav a budete vykonávat takovou pracovní činnost, která nebude mít negativní dopad na Váš zdravotní stav. Tady bych zmínila, že výdělečná činnost při pobírání invalidního důchodu není zákonem jakkoliv omezena v žádném stupni invalidity, co se týče výše výdělku ani délky pracovní doby. Doporučila bych Vám však, abyste s ohledem na to, že jste příjemcem invalidního důchodu pro invaliditu třetího stupně, pracovala spíše na poloviční úvazek nebo úvazek ještě kratší, což znamená 15 – 20 hodin týdně nebo méně. V případě invalidity třetího stupně se jedná o pokles pracovní schopnosti o 70 % nebo více, můžete tedy využít Vašeho zbytkového potenciálu, což je 30 % nebo méně. Na závěr bych Vám také doporučila, abyste se poradila se svým ošetřujícím lékařem, který zná Váš zdravotní stav nejlépe a je schopen posoudit, jaký úvazek by pro Vás byl nejvhodnější.
Pokud byste měla jakékoliv doplňující či další dotazy, můžete se na mne obrátit e-mailem sevcikova@pcfenix.cz nebo telefonicky 739 646 396.
S pozdravem a přáním hezkého dne
Mgr. Klára Ševčíková