invalidni-duchod

Poradenstvíinvalidni-duchod
Ferkova .I asked 5 years ago

Dobry den chtela bych se optat pobirám  invadni duchod  3 stupne  chci se zeptat  jestli si mohu přivydělat v chráněné  dílně  pro osoby s postižením  jsem vedena na vozíku  tak se chci zeptat jestli  mi ho neodeverou když budu chodit do práce pracovní doba je 30h týdenní  děkuji 

1 Answers
zeManek624 Staff answered 5 years ago

Dobrý den, paní Ferková,
česká legislativa přivýdělek (práci) při pobírání invalidního důchodu ve III. stupni nezakazuje a ani není omezena výše výdělku. Ke snížení invalidního důchodu může dojít pouze na základě překvalifikování zdravotního stavu posudkovým lékařem. Obecně se osobám pobírající invalidní důchod doporučuje zkrácený pracovní úvazek a uzpůsobení náplně práce. Co se týká délky pracovní doby, doporučuje se z důvodu předejití přehodnocení a snížení stupně invalidity, aby výše úvazku zhruba odpovídala zbytkovému potenciálu (tzn. příjemci invalidního důchodu ve III. stupni 0,5 úvazku a méně). Je to však pouze doporučení, nikoliv podmínka. Hrají zde roli další faktory, jako dosažené vzdělání a odbornost v době vzniku zdravotního handicapu, nynější náplň práce, Vaše adaptace na handicap apod. To vše posuzuje posudkový lékař v kooperaci s Vaším ošetřujícím lékařem, proto doporučuji, celou záležitost zkonzultovat ještě ošetřujícím lékařem, aby u Vás nedošlo ke zhoršení zdravotního stavu.
Pokud byste měla zájem o více informací, můžete se na mě obrátit (na e-mail: vostalova@pcfenix.cz, popř. na tel. 739 646 396). 

S přáním hezkého dne
 
Mgr. Eva Vostálová