invalidní důchod

Poradenstvíinvalidní důchod
Anna Šišková asked 4 years ago

Dobrý den. K 31.1 musím ukončit neschopenku a jdu si vyřídit invalidní důchod. Rok marodím se žádám a nyní v březnu musím na operaci s plotýnkou. Chtěla bych se zeptat, podle čeho se vypočítá výše důchodu. Měla jsem vysokou neschpenku. Moc děkuji za odpověď Anička 

1 Answers
zeManek624 Staff answered 4 years ago

Dobrý den Aničko,
děkujeme za Vámi zaslaný dotaz.  Výše invalidního důchod se bude vypočítávat z Vašich předchozích příjmů. Částku invalidního důchodu tvoří vždy základní a procentní výměra. Základní výměra je stejná pro všechny stupně invalidního důchodu (pro I. II. a III. stupeň). Pro rok 2020 je základní výměra 3490 Kč. Výše procentní výměry invalidního důchodu činí za každý celý rok doby pojištění:

  • 0,5 % výpočtového základu měsíčně, jde-li o invalidní důchod pro invaliditu prvního stupně,
  • 0,75 % výpočtového základu měsíčně, jedná-li se o invalidní důchod pro invaliditu druhého stupně,
  • 1,5 % výpočtového základu měsíčně, v případě invalidního důchodu pro invaliditu třetího stupně.

Minimální výše procentní výměry je 770 Kč.
Pro Vaši představu, jakou výši invalidního důchodu byste pobírala v konkrétním stupni invalidity, můžete kontaktovat Českou správu sociálního zabezpečení, která Vám předá bližší informace. Případně je možné využít internetovou kalkulačku pro výpočet invalidního důchodu.
Pokud byste měla doplňující otázky, můžete se na mne obrátit e-mailem soulakova@pcfenix.cz nebo telefonicky 739 646 396. Případně si domluvit osobní konzultaci.
Přeji Vám hezký den
S pozdravem
Bc. Lenka Šouláková
Sociální pracovnice