Invalidní důchod

PoradenstvíInvalidní důchod
josef noton asked 3 years ago

Dobry den chtel sem se zeptat chtel bych pozadat o invalidni duchod,mam potize s koleny rameny a kiclemy ale mam odpracovny jen jeden rok v cr a nejake roky na pracovnim urade ale poslednich 6 let mam odpracovane ve svycarsku budu mit narok je mi 49 let dekuji za odpoved naschledanou.

1 Answers
zeManek624 Staff answered 3 years ago

Dobrý den, pane Notone,
děkujeme za Váš dotaz. Zajímává Vás, zda budete mít nárok na invalidní důchod, i když jste několik let pracoval v zahraničí. Píšete, že jste pracoval jeden rok v ČR, nějakou dobu jste pak byl na úřadu práce. Posledních 6 let jste byl zaměstnán ve Švýcarsku. Mohu Vám poskytnout pouze obecnou odpověď, konkrétní informace Vám sdělí okresní správa sociálního zabezpečení (OSSZ), dle místa Vašeho bydliště. Tam si také budete moct podat žádost o invalidní důchod.
Po podání žádosti nejprve posudkový lékař posuzuje, zda v případě dané osoby vznikla invalidita. Vznik invalidity posuzuje posudkový lékař na základě lékařských zpráv, které si vyžádá u praktického lékaře. Až když je přiznaná invalidita, je posuzován nárok na výplatu invalidního důchodu. Člověk však může být invalidní bez nároku na výplatu invalidního důchodu, pokud nemá splněnou potřebnou dobu sociálního pojištění. U tohoto bodu se zastavím. Pro osoby od 28 let je nutné splnit dobu pojištění alespoň 5 let. Do náhradní doby pojištění se započítává i doba, po kterou je osoba v evidenci uchazečů o zaměstnání na ÚP (za určitých podmínek). Pokud člověk potřebnou dobu sociálního pojištění nesplňuje, jednou z možností je tuto dobu dopracovat. Zde je však třeba vše konzultovat s českou správou sociálního zabezpečení (ČSSZ), jejíž pracovníci sami posoudí, jak reálné je zbytek potřebného pojištění v blízké době získat. Druhou možností je pojistné doplatit prostřednictvím dobrovolného důchodového pojištění.
Ve Vašem případě, kdy jste byl zaměstnán v ČR a poté v zahraničí, je nutné zmínit, že v každé zemi platí jiná kritéria pro vznik nároku na invalidní důchod a pro uznání invalidity. Může se tedy stát, že v jedné zemi je žadatel uznán invalidním a v jiné ne. Pak je mu vyplácen důchod pouze z té země, ve které splnil tamní podmínky. ČSSZ si vyžádá od nositele pojištění (což je obdoba ČSSZ) v dané zemi potvrzení o průběhu pojištění a tuto potvrzenou dobu pojištění přičte k době pojištění získané v Česku. Pokud součtem dob splníte potřebnou dobu pojištění, vznikne Vám nárok na český důchod, ovšem jen pokud jsou splněny zákonem stanovené další podmínky – např. již výše zmíněný vznik invalidity atd.
Poté, co ČSSZ zjistí, že splňujete podmínky pro přiznání důchodu, spočítá jeho výši, ale nyní už pouze za roky pojištění získané v Česku. Za roky pojištění odpracované v jiné smluvní zemi, ve Vašem případě ve Švýcarsku, důchod spočítá a bude vyplácet tato země.
Pokud byste se potřeboval na něco doptat, můžete se na mne obrátit e-mailem soulakova@pcfenix.cz nebo telefonicky 739 646 396.        
Přeji Vám hezký den.
S pozdravem
Bc. Lenka Šouláková
Sociální pracovnice