Invalidní důchod 3 st.

PoradenstvíInvalidní důchod 3 st.
Kouřilova Barbora asked 11 months ago

Dobrý den. Mám dotaz ohledně manžela. Je již 5 let v chronických bolestech páteře ( id. 2 st) a vylučovací metodou ( po 33. Blokacích zad) se uchýlil do chráněné dílny, kde nosí jen letáky. Po tu dobu se mu výrazně zhoršil zdravotní stav a má návaly těžkých depresì a jiných nálad. Na základě psychiatrického posudku mu byl navýšen ID. 3.stupně. V posudku sociálky se píše o dlouhodobě nepříznivém zdravotním stavu a nenî prý nutná další kontrola invalidity. A teď ten dotaz. Může při 70 bodech dál nosit letáky na 4 hod denně, aniž by mu snížili důchod? Domnîvám se, že nošeni lehkých letaků je práce vhodná pro duševně nemocného. Při chůzi manžela tolik záda nebolí a hlavně se vyvětrá a trochu si zlepší náladu .Máme 3 děti a manžel to zlé nese, vyčíta si, že selhává v roli živitele, nemůže dělat činnosti, které ho dříve naplňovali. Předem děkuji za váš čas a odpověď. S pozdravem Kouřilova

1 Answers
Kateřina Havlíková answered 11 months ago

Dobrý den, paní Kouřilová.
Děkuji za Váš dotaz.
U žádného stupně invalidity není omezení výše úvazku plynoucí ze zákona. Jediným omezením je zdravotní stav Vašeho manžela.
Pokud Vašemu muži vyhovuje roznos letáků, kdy chůzí ulevuje bolestem zad a současně u toho vyvětrá hlavu, tak vnímám, že tahle kombinace může pro něj být vhodným řešením.
Nehledě na skutečnost, že je zaměstnán v chráněné dílně. Tato pracoviště počítají se zdravotními omezeními a častější nemocností svých zaměstnanců.
Udržení si daného pracovního místa může být pro manžela pozitivní zkušeností a vzpruhou v jeho nepříznivé situaci.
Věřím, že jste se z mé odpovědi dozvěděla vše potřebné a informace v ní obsažené jsou pro vás užitečné. V případě doplňujících dotazů mne kontaktujte.
 
S pozdravem
Mgr. Kateřina Havlíková
sociální pracovnice
ParaCENTRUM Fenix, z. s.
Kociánka 93/2, 612 47 Brno
tel.: +420 739 359 489
e-mail: havlikova@pcfenix.cz