Invalidní důchod 3 stupeň

PoradenstvíInvalidní důchod 3 stupeň
Pavel Godiš asked 2 years ago

Dobrý den, Mám možnost pracovat jako vrátný. Zatím nemám rozhodnutí, jen posudek o invaliditě 3 stupně. Mam počkat na rozhodnutí, nebo mohu do práce nastoupit ihned?? Jaký druh pracovní smlouvy mohu podepsat?? 

1 Answers
zeManek624 Staff answered 2 years ago

Dobrý den, pane Godiši,
 
děkujeme za Váš dotaz. Ptáte se na možnost nastoupit do zaměstnání v případě, že zatím čekáte na rozhodnutí o přiznání invalidního důchodu (ID) III. stupně.
Do zaměstnání můžete nastoupit i v případě, že jste rozhodnutí ještě neobdržel. Pokud poté budete chtít u zaměstnavatele uplatnit slevu na dani pro příjemce ID, bude stačit telefonicky požádat na okresní správě sociálního zabezpečení (OSSZ) o vydání potvrzení, že je Vám ID vyplácen (bez uvedení konkrétní částky). Jedná se o potvrzení, které pracovníci OSSZ vydávají běžně, pracovnice tedy bude vědět, o co se jedná.
Dále se ptáte, jaký druh pracovní smlouvy můžete podepsat. V tomto ohledu zákon neklade žádná omezení. Můžete tedy podepsat klasickou pracovní smlouvu, ale stejně tak dohodu o provedení práce či dohodu o pracovní činnosti. Záleží na tom, jaký typ pracovního poměru Vám nabídne zaměstnavatel. Každý z těchto tří typů pracovního poměru má své výhody i nevýhody.
Dovolím si připojit ještě doporučení týkající se výše úvazku. Zákon sice tuto oblast nijak neupravuje, nejsou tedy žádná zákonem stanovená omezení. S ohledem na pokles pracovní schopnosti (70 % nebo více) se ale příjemcům ID III. stupně doporučuje pracovat na úvazek zkrácený, nikoliv na plný. Jedná se ale pouze o doporučení, nikoliv o podmínku. Nezbytné je také pamatovat na to, že výkon zaměstnání nesmí mít negativní vliv na Váš zdravotní stav.
 
V případě doplňujících nebo dalších dotazů se na naše sociální poradenství či přímo na mne můžete samozřejmě opět obrátit, a to telefonicky (739 646 396 nebo 739 359 489) či prostřednictvím e-mailu (poradna@pcfenix.cz, příp. zamazalova@pcfenix.cz).
 
S přáním příjemného dne
 
Mgr. Zdeňka Zamazalová, DiS.
sociální pracovnice