invalidni-duchod-3-stupne-a-prace

Poradenstvíinvalidni-duchod-3-stupne-a-prace
Jindra asked 4 years ago

Dobrý den. Chci se zeptat,jak je to v roce 2019 s přiznáním invalidního důchodu 3.stupně a zaměstnáním. Je pravda ,ze  pokud mi přiznají tento důchod, musím dát okamžitě výpověď v zaměstnání? Pracuji na hlavní pracovní poměr , zkrácený úvazek, dale jako vedlejší mám živnost na obchod a autodopravu a obchodniho zástupce.Musím v okamžiku přiznání tohoto duchodu všechny tyto pozice ukončit? Děkuji za odpověď.

1 Answers
zeManek624 Staff answered 4 years ago

Dobrý den,
 
děkujeme za Váš dotaz. Dle platné legislativy je situace taková, že v případě přiznání invalidity III. stupně, která označuje pokles pracovní schopnosti o nejméně 70 %, můžete využít zbylých 30 % svého potenciálu k výkonu výdělečné činnosti. V přepočtu na pracovní úvazek se pak doporučuje úvazek o výši 0,5 (20 hodin týdně) a méně, ideálně 0,375 (15 hodin týdně) a méně. Tudíž opravdu není nutné hned dávat výpověď v zaměstnání, pokud jste danou pracovní pozici schopen zastávat i přes svůj nepříznivý zdravotní stav. Vhodnost pracovní pozice a výši úvazku však doporučuji vždy konzultovat s ošetřujícím lékařem, který zná nejlépe Váš zdravotní stav.
Co se týče samostatně výdělečné činnosti, ta je u invalidních důchodců posuzována jako výdělečná činnost vedlejší. Invalidní důchod III. stupně není překážkou ani k vykonávání samostatně výdělečné činnosti. Není tedy nutné živnostenský list ani pozastavovat, ani ukončovat, pokud Vám tuto činnost Váš zdravotní stav umožňuje dále vykonávat.
 
V případě jakýchkoliv doplňujících či dalších dotazů se na mne neváhejte obrátit.
 
S přáním krásného dne
 
Adéla Boumová