Invalidní důchod 3 stupně a práce

PoradenstvíInvalidní důchod 3 stupně a práce
Pavlína Bohuslavová asked 5 years ago

Dobrý den,
Chtěla bych se zeptat jelikož mi bylo posouzeno 3. Invalidní důchod,na kterém bych chtěla stále pracovat ale nevím zpravna hodinová rozmezí měsíčně neboli rocne. Vím že výkonná práce musí být na smlouvy DPP a DPC podle zákoníku práce ale nikde se přesně nepíše kolik hodin si invalidni člověk 3 stupně hodinove může privydelat. 
Vseobecne delam kontrolorku kvality hotových výrobků a nějak mě to v práci neomezuje. Pro mě je důležité abych o tuto praci,která mě konečně v jednou životě baví nepřišla a zároveň neporušila nějaká pravidla. 
Děkuji za odpověď Bohuslavová Pavlína

1 Answers
zeManek624 Staff answered 5 years ago

Dobrý den,
děkujeme za Váš dotaz. Současná legislativa nebrání člověku s invaliditou III. stupně ve výdělečné činnosti, ani neurčuje maximální možnou výši výdělku. Doporučuje se však dbát určitých doporučení, která vyplývají ze snížené pracovní schopnosti vymezené v posudku o přiznání invalidity. Pro větší srozumitelnost uvedu příklad. V případě poklesu pracovní schopnosti o 70 % je možné využít zbývající pracovní schopnosti 30 % k výdělečné činnosti. Pokud těchto 30 % přepočteme na výši úvazku, jedná se přibližně o 0,5 (20 hodin týdně a méně), v ideálním případě 0,375 (15 hodin týdně a méně). Nikdo Vám však nemůže striktně nařídit, abyste nepracovala na plný pracovní úvazek nebo na jakýkoliv jiný druh úvazku. U práce na více než 0,5 úvazku je však již třeba pamatovat, že je vyšší pravděpodobnost zahájení řízení o přezkoumání zdravotního stavu z moci úřední, přehodnocení a možnému snížení stupně invalidity. Vždy je vhodné Vámi zvolenou pracovní pozici a výši úvazku konzultovat s ošetřujícím lékařem, který zná Váš zdravotní stav nejlépe a může objektivně posoudit vliv dané práce na vývoj Vašeho zdravotního stavu. V případě doplňujících či dalších dotazů se na mne můžete kdykoliv obrátit e-mailem (e-mail: boumova@pcfenix.cz) nebo telefonicky (tel.: 739 646 396).
S přáním krásného dne
Adéla Boumová