Invalidní důchod 3.stupně a práce

PoradenstvíInvalidní důchod 3.stupně a práce
Jana asked 5 years ago

Dobrý den, jsem invalidní 3.stupně mám dohodu o provedení činnosti. Chtěla jsem se zeptat co mi může nebo spíše má zaměstnavatel strhnout z výplaty. Pracuji pět hodin týdně. Mám pocit, že mi strhávají zbytečně moc sociální a srážkovou daň. Jak je to prosím s odečty z výplaty pro třetí stupeň invalidity? Děkuji

1 Answers
zeManek624 Staff answered 5 years ago

Dobrý den, paní Jano,
U DPČ v souvislosti s daněmi, je rozhodný příjem (sjednaný ve smlouvě), nikoliv počet odpracovaných hodin. Ten u DPČ činí 2 500 Kč.  Pokud je příjem 2 499 Kč a nižší, není odváděno ani zdravotní ani sociální pojištění.
V případě, že si vyděláte 2 500 Kč a více, zaměstnavatel za Vás odvádí pojištění. Platí, že příjmy osoby mají přednost před platbami od státu. Pokud byste byla nezaměstnaná, „odváděl by“ za Vás zdravotní a sociální pojištění stát.
Co se daně týká, píšete, že platíte srážkovou daň, takže zřejmě nemáte podepsané Prohlášení poplatníka daně z příjmu fyzických osob ze závislé činnosti (tzv. růžové prohlášení). Srážková daň je 15 % ze superhrubé mzdy – tzn. hrubá mzda + výše zdravotního a sociálního pojištění, co odvádí za zaměstnance zaměstnavatel. U tohoto typu daně nelze uplatnit žádná sleva. Až při ročním zúčtování daně podaném na FÚ lze uplatnit všechny slevy popsané u zálohové daně.
Zálohová daň se váže k již zmiňovanému Prohlášení poplatníka daně z příjmu fyzických osob ze závislé činnosti. Je potřeba ho mít u zaměstnavatele podepsané. Potom máte nárok na slevu na dani ve výši 2 070 Kč měsíčně + 420 Kč měsíčně při invaliditě III. stupně.
Řešením je podepsat u zaměstnavatele tzv. růžové prohlášení, pokud nemáte ještě jiné zaměstnání, kde byste jej už podepsala. Tím se Vám daně poníží o výše uvedené slevy. Druhá možnost je sama si provést v únoru 2019 zúčtování daně za rok 2018 a slevy dodatečně uplatnit u FÚ.
Pokud byste měla doplňující otázky, můžete se obrátit na poradna@pcfenix.cz, popř. na 739 646 396.
 
S pozdravem
Eva Vostálová a Renata Stavaričová