invalidní důchod 3. stupně a sociální pojištění

Poradenstvíinvalidní důchod 3. stupně a sociální pojištění
FrancesTotti asked 3 years ago

Chci se zeptat, jestli si mám platit sociální pojištění na starobní důchod, když jsem v invalidním důchodu třetího stupně.

1 Answers
zeManek624 Staff answered 3 years ago

Dobrý den,
děkujeme za Váš dotaz. Ptáte se, zda si máte platit sociální pojištění, když jste v invalidním důchodu třetího stupně. Záleží především na Vašem rozhodnutí, zda budete chtít být účastníkem na sociálním pojištění.  Pokud jste v invalidním důchodu a nejste zároveň zaměstnancem nebo OSVČ nemáte povinnost platit sociální pojištění.  
Pokud Vám byla přiznaná invalidita ve třetím stupni a zároveň Vám byl přiznán nárok na invalidní důchod, 80% doby pobírání invalidního důchodu se Vám bude započítávat jako náhradní doba pojištění pro starobní důchod. Pokud však chcete být účastníkem na sociálním pojištění, jednou z možností je nalézt si zaměstnání, kdy z výplaty bude zaměstnavatel odvádět zdravotní a sociální pojištění, nebo se stát OSVČ a přihlásit se k úhradám na sociální pojištění, nebo je možné se za určitých podmínek přihlásit na České správě sociálního zabezpečení jako dobrovolný účastník na důchodovém pojištění.
Jestliže Vám byla přiznaná invalidita bez nároku na invalidní důchod, doba pobírání invalidního důchodu se Vám nebude započítávat jako náhradní doba pojištění pro starobní důchod. V tomto případě platí již výše uvedené možnosti, jak být účastníkem na sociálním pojištění.  
Obrátil jste se na nás také přes kontaktní formulář, odpovím Vám pouze přes on-line poradnu.
Pokud byste měl další dotazy, můžete se na mne obrátit e-mailem soulakova@pcfenix.cz nebo telefonicky 739 646 396. Případně si domluvit osobní konzultaci.
Přeji Vám hezký den.
S pozdravem
Bc. Lenka Šouláková
Sociální pracovnice