Invalidni důchod

PoradenstvíInvalidni důchod
Jana asked 3 years ago

Dobrý den! Prosím o radu zda si mohu požadat o zaslání zpětně o invalidní důchod. V letošním roce mi byla přiznána invalidita 1.stupně. Vzhledem k memu dlouhodobě nepříznivému psychickému stavu.bych se chtěla zeptat zda-li mohu na základě mého stavu pro který jsem byla nyní uznána invalidní  požádat zpětně. Můj psychicky stav není delší dobu Dobrý ale neměla jsem odvahu si požadat o invalidní důchod jelikož jsem se styděla si něco takového přiznat. Moc Vam děkuji pokud mi poradíte co dělat 

1 Answers
zeManek624 Staff answered 3 years ago

Dobrý den Jano,
děkujeme, že se na nás s důvěrou obracíte. Rozumím tomu, že jste pro sebe potřebovala více času, než jste se z důvodu Vašeho nepříznivého psychického stavu rozhodla požádat o invalidní důchod. I když to není jednoduché, těší mě, že jste našla odvahu celou situaci řešit.
Pokud tomu správně rozumím, v letošním roce Vám byl přiznán invalidní důchod 1. stupně. Nepříznivý psychický stav u Vás však trvá delší dobu, ptáte se proto, zda by bylo možné uznat invalidní důchod zpětně.  Invalidita může být uznaná zpětně, je však třeba doložit od jakého dne tento nepříznivý zdravotní stav trvá. Při řízení o invalidní důchod (ID) si posudkový lékař, který rozhoduje o přiznání/ nepřiznání ID od Vašeho praktického lékaře vyžádá lékařské zprávy. V tomto bodě je důležité, aby Váš lékař měl zprávy dokládající Váš zdravotní stav, od všech odborných lékařů, které jste navštívila (psychiatr, klinický psycholog apod.). Z lékařské zprávy by mělo být patrné, že Váš nepříznivý psychický stav s lékaři řešíte již delší dobu.  
Jsou dvě možnosti, jak postupovat. Můžete podat námitku proti rozhodnutí o přiznání invalidního důchodu. To však lze pouze do 30 dnů od doručení zmíněného rozhodnutí.  Pokud jste rozhodnutí obdržela již dříve, námitku podat nemůžete. Možností je požádat o přezkum stupně invalidity, je však nutné okresní správu sociálního zabezpečení navštívit osobně. Chci jen upozornit, že posudkový lékař může na základě návrhu na změnu stupeň invalidity, zvýšit, snížit nebo i odebrat.
Když byste se potřebovala na něco doptat, můžete se na mne obrátit e-mailem soulakova@pcfenix.cz nebo telefonicky 739 646 396 (Poradna). Případně si domluvit osobní konzultaci. 
S přáním hezkého dne
Bc. Lenka Šouláková
Sociální pracovnice