invalidní důchod

Poradenstvíinvalidní důchod
Naděžda Pokorná asked 3 years ago

Dobrý den , chtěla bych se zeptat , jsem zdravotní sestra v invalidním důchodu stupen I. a ucházela jsem se o práci sestry domově důchodců. Vedení mě přijalo s tím , že mě nemohou zatím zaměstnat , protože jdu pracovat za sestru , která jde do důchodu a teprve za měsíc odejde a nebude prý ve stavu . Tak mě nabídli práci na dohodu o provedení práce rozepsali směny na denní služby na zaučení. Po měsíci jsem zjistila .že nemohu pracovat na plný úvazek a chtěla jsem 3/4 úvazku.Bylo mi řečeno , že to nejde a , že pouze 1/2 úvazek jde a tudíž si prý musím sehnat sestru na půl úvazek. Tak jsem tak učinila a ještě jeden měsíc pracovala na dohodu. když jsem třetí měsíc chtěla zaměstnat , tak mi bylo řečeno ,že to nejde , že mohou zaměstnávat pouze na plný úvazek . Prosím o  radu jak mám postupovat a jestli je to pravda , že mi úvazek zkrácený dát nemohou v sociálních sférách. Děkuji Pokorná

1 Answers
Ladislav Loebe answered 3 years ago

Vážená paní Pokorná,
 
pracovněprávní vztah je uzavřen pouze tehdy, pokud se na uzavření pracovní smlouvy dohodnou obě strany. Záleží čistě na požadavcích potencionálního zaměstnavatele na straně jedné a na kvalifikaci potencionálního zaměstnance na straně druhé.
Co se týká výše úvazku, mzdy za odvedenou práci a dalších pracovních podmínkách vše je v rukou smluvních stran. Neexistuje žádný zákon ani jiný podzákonný předpis, který by jednotlivým zaměstnavatelům v různých oborech, nařizoval, jaké výše úvazku mohou uzavírat se zaměstnanci. Takové ustanovení by vedlo k absurdní situaci, kdy by zaměstnavatelé nabízeli např. plné či poloviční úvazky, ale nenacházeli by vhodné uchazeče  jen proto, že by těmto zájemcům nevyhovovala výše úvazku. Obecně řečeno, v dnešní době je tlak na větší flexibilitu pracovního trhu a pracovníků, vytváření sdílených míst a podporu zkrácených úvazků a dalšími opatřeními k podpoře zaměstnanosti.
Ptáte-li se na to, jak postupovat, možnosti jsou asi tyto. Buď přistoupíte na požadavek zaměstnavatele a uzavřete pracovní smlouvu na plný úvazek a dostanete se do situace, která bude nevýhodná pro Vás, nebo nabídku zaměstnavatele odmítnete a zkusíte najít uplatnění někde jinde a za, pro Vás, příznivějších podmínek.
 
Mgr. Ladislav Loebe