Invalidní důchod

PoradenstvíInvalidní důchod
Květa asked 3 years ago

Dobrý den, prosím vás chtěla jsem se zeptat, mám od roku 2017 přiznán invalidní důchod v 1.stupni kde je v posudku o invaliditě napsáno od komisního lékaře: platnost posudku trvalá. Může sama od sebe ČSSZ zažádat o přezkoumání zdravotního stavu,i když by se mi zdravotní potíže o trochu zlepšili? Nebo to lékař posílá na ČSSZ každou návštěvu o mém stavu. Znám jednoho pána který měl invalidní důchod přiznán trvale a sebrali mu ho. Mám strach, že by i v mém případě by k tomuto došlo. Nebo mám invalidní důchod přiznán trvale bez kontroly? Děkuji za odpověď

1 Answers
zeManek624 Staff answered 3 years ago

Dobrý den Květo,
děkujeme, že se na nás s důvěrou obracíte. Ve svém dotazu uvádíte, že máte přiznaný invalidní důchod (ID) v 1. stupni. Platnost posudku je trvalá. Máte však obavy z toho, že v případě zlepšení Vašeho zdravotního stavu by Vám mohl být ID odejmut. Z toho, co píšete, vyplývá, že Vám je ID přiznáno trvale. ČSSZ z vlastního popudu tedy nebude provádět přezkum Vašeho zdravotního stavu. Váš lékař není oprávněn k tomu, aby informace o Vašem zdravotním stavu pravidelně předával ČSSZ. V případě přezkumu si lékařské zprávy může od lékaře vyžádat posudkový lékař. Což se může stát za předpokladu, že byste požádala o změnu výše invalidního důchodu. Většinou k tomuto žadatel přistupuje v případě zhoršení zdravotního stavu. Může také dojít k přezkumu na základě tzv. udání. Jako příklad bych uvedla osobu ve 3. Stupni ID, která je zaměstnaná na plný pracovní úvazek v prostředí nevyhovujícím jejímu zdravotnímu stavu. ČSSZ se tuto skutečnost dozví na základě podnětu od nějaké osoby. Následně posudkový lékař provede přezkum celé situace.  
Jestliže byste se potřebovala na něco doptat, určitě se na mne můžete obrátit e- mailem soulakova@pcfenix.cz nebo telefonicky 739 646 396 (poradna).        
Přeji Vám hezký den.
S pozdravem
Bc. Lenka Šouláková
Sociální pracovnice