Invalidni duchod

PoradenstvíInvalidni duchod
Mirka asked 3 years ago

Dobry den mam invalidní duchod 3. Pracuji v chranene dilne 4 h. Mam nabydku na prodlouzeni pracovni smlouvy ,ale mam strach ,ze me bude duchod odebran nebo snizeni stupnu. Muzete me prosim poradit dekuji

1 Answers
zeManek624 Staff answered 3 years ago

Dobrý den Mirko,
děkujeme za dotaz. Píšete, že máte invalidní důchod 3. stupně. Dostala jste nabídku na prodloužení pracovní smlouvy. Pokud tomu správně rozumím, bylo Vám nabídnuto navýšení Vašeho stávajícího pracovního úvazku. Pracovala byste tedy denně více než současné 4hodiny.
Výdělečná činnost pro osoby pobírající invalidní důchod (v jakémkoliv stupni) není zákonem omezená, co se týče výše platu a délky pracovní doby. Vždy je však dobré brát v potaz pokles pracovní schopnosti, ve III. stupni invalidního důchodu jde o pokles pracovní schopnosti o 70 % a více. Obecně se proto doporučuje úvazek 0,5 nebo kratší. Není to však podmínka – záleží především na Vašem zdravotním stavu a na náplni práce. Doporučila bych Vám proto, abyste se poradila se svým ošetřujícím lékařem, který zná Váš zdravotní stav nejlépe a je schopen posoudit, jaký úvazek by pro Vás byl nejvhodnější.
Berte výše zmíněné, spíše jako doporučení, záleží především na Vašem rozhodnutí. V případě, že by došlo k přezkumu stupně invalidity, vycházelo by se především z Vašeho aktuálního zdravotního stavu, výdělečná činnost není rozhodujícím faktorem. 
V případě dalších dotazů, se na mne můžete obrátit e-mailem soulakova@pcfenix.cz nebo telefonicky 739 646 396 (naše poradna).
S pozdravem
Bc. Lenka Šouláková
Sociální pracovnice