invalidni-duchod

Poradenstvíinvalidni-duchod
jitka asked 3 years ago

Dobrý den, jsem na částečném invalidním důchodě. V posledním roce jsem si našla práci, kterou zvládnu a mám úvazek 15 hodin denně. Ráda bych pracovala víc, ale bojím se, že větší počet hodin by mohl vést k odebrání důchodu. Nebo je rozhodující výška výdělku? Dělám odbornou práci, kde mám 400 – 600 Kč/hod.
Děkuji za odpověď.

1 Answers
zeManek624 Staff answered 3 years ago

Dobrý den Jitko,
děkujeme za dotaz. Zmiňujete, že máte obavy, že by větší úvazek nebo výše výdělku mohly vést k odebrání Vašeho invalidního důchodu (ID). Dle české legislativy výdělečná činnost pro osoby pobírající invalidní důchod (v jakémkoliv stupni) není zákonem omezená, co se týče výše výdělku ani délky pracovní doby. Je však dobré brát v úvahu stupeň ID a z toho plynoucí pokles pracovní schopnosti.  Při invaliditě I. nebo II. stupně (dříve částečná invalidita) se doporučuje úvazek 0,75 nebo nižší. Jedná se však pouze o doporučení, nikoliv podmínku.
Záleží především na Vašem zdravotním stavu a na náplni práce. Doporučila bych Vám proto, abyste se poradila se svým ošetřujícím lékařem, který zná Váš zdravotní stav nejlépe a je schopen posoudit, jaký úvazek by pro Vás byl nejvhodnější.
Pokud byste se potřebovala na něco doptat, můžete se na mne obrátit e-mailem soulakova@pcfenix.cz nebo telefonicky 739 646 396 (naše poradna).
S pozdravem
Bc. Lenka Šouláková
Sociální pracovnice