Invalidní důchod

PoradenstvíInvalidní důchod
A asked 3 years ago

Dobrý den. Jsem necelý rok v II.stupni invalidního důchodu a k tomu pracuji na DPP, kdy výdělek nepřesahuje 10 000 Kč/měsíc. Chci se zeptat, jak je to s pobíráním mateřské, zda-li bych na ni měla nárok a za jakých podmínek. Předem děkuji za odpověď.

1 Answers
zeManek624 Staff answered 3 years ago

Dobrý den,
píšete, že máte II. stupeň invalidního důchodu, k tomu pracujete na DPP. Váš výdělek nepřesáhne 10 000Kč měsíčně. Nárok na mateřskou (peněžitou pomoc v mateřství) vzniká za předpokladu splnění dvou podmínek. První podmínkou je účast na sociálním pojištění nejméně 270 dní v posledních dvou letech před nástupem na mateřskou dovolenou. Další podmínkou je to, že dojde k nástupu na mateřskou v 180denní lhůtě od skončení posledního zaměstnání do porodu). Vzhledem k tomu, že z DPP za Vás není odváděno sociální pojištění (to by bylo v případě, že byste si vydělala více než 10 000 Kč za měsíc), tak Vám nevzniká nárok na peněžitou pomoc v mateřství.
I když nemáte nárok na mateřskou, nemusíte se obávat, že byste na rodičovské dovolené zůstala bez financí, po porodu máte nárok na rodičovský příspěvek. Rodičovská dovolená trvá ode dne narození dítěte v délce, o kterou rodič zažádal, avšak pouze do doby, kdy dítě dosáhne 3 let věku. Od 1. 1. 2020 je rodičovský příspěvek 300 000 Kč. O rodičovský příspěvek je třeba zažádat na úřadu práce dle Vašeho bydliště. Zde také dostanete podrobnější informace.
S přáním hezkého dne
Bc. Lenka Šouláková
Sociální pracovnice