Invalidní důchod

PoradenstvíInvalidní důchod
Květa Srbová asked 2 years ago

Dobrý den, prosím vás od roku 2016 mi byl udělen na stálo 1.stupeň Invalidního důchodu z důvodu psychických poruch které mám 15 let. Beru pravidelně léky. Chci se zeptat, když mi lékař psychiatr úplně vysadí léky, může mi být po přezkumu invalidní důchod odebrán? Nebo to u psychiatra nehrozí že mi úplně léky vysadí? Děkuji za odpověď Květa

1 Answers
zeManek624 Staff answered 2 years ago

Dobrý den, Květo,
děkujeme za Váš dotaz. Ptáte se, zda může dojít k přezkumu Vašeho invalidního důchodu (ID), pokud Vám psychiatr vysadí léky. V rozhodnutí o přiznání ID je vždy uvedeno, zda je přiznán trvale nebo na určitou dobu. Pokud je přiznán na stálo, neměla by ČSSZ sama iniciovat přezkum Vašeho zdravotního stavu.  Přezkum zdravotního stavu však může proběhnout na základě Vaší žádosti (např. při zhoršení zdravotního stavu), nebo na základě oznámení třetí osoby (tzv. na udání).
Jestliže Vám lékař vysadí léky, nebo změní medikaci, nemělo by to mít vliv na Váš ID. Záleží především na diagnóze, kterou Vám psychiatr určil. Při případném přezkumu posudkový lékař bude vycházet ze zpráv od Vašeho psychiatra. K odebrání ID by mohlo dojít v případě, že ze zmíněných podkladů bude patrné, že se Váš psychický stav zlepšil natolik, že Vás již neomezuje ve výdělečné činnosti.
V případě, že byste se potřebovala na něco doptat, můžete se na mne určitě obrátit e-mailem soulakova@pcfenix.cz nebo telefonicky 739 646 396 (naše poradna).
S pozdravem
Bc. Lenka Šouláková
Sociální pracovnice