Invalidní důchod

PoradenstvíInvalidní důchod
Blazej asked 2 years ago

Dobry den od roku 2006 jsem žil a pracoval ve velke Britanii. Manželka měla invalidní duchod a ja jsem pečoval o svou ženu do roku 2018. Je my 55 let. Dnes jsem mám invalidní duchd 3 stupen, žijeme v Praze 3 roky, a ivalid. duchod mam schvaleny od 11.2020 bez naroku na penize. Pry my chyby asi 6 let pojisteni. Mohu uplatni pojisteni z Anglie v ČR? Dekuji za odpoved.

1 Answers
zeManek624 Staff answered 2 years ago

Dobrý den, Blažeji,
 
děkujeme za Váš dotaz. Pokud jste ve Velké Británii pracoval a odváděl tam sociální pojištění (nebo jeho obdobu), měla by se Vám odpracovaná doba započítat. Jestliže Vám doba práce v Anglii započítána nebyla, je nezbytné zjistit důvod. Doporučuji Vám tedy kontaktovat pracovnici Pražské správy sociálního zabezpečení, která Vaši žádost vyřizuje, a zeptat se jí. Pracovnice by Vám také měla poradit, jak postupovat, aby se Vám roky pojištění v Anglii započítaly. Případně je možné podat proti rozhodnutí Pražské správy sociálního zabezpečení námitku – tento krok je ovšem možný pouze ve lhůtě 30 dní od doručení rozhodnutí. K námitce byste doložil např. kopie pracovních smluv či jiných dokladů o zaměstnání v Anglii. Také byste mohl zkusit požádat o důchod přímo v Anglii.
Základní informace o uznávání doby pojištění ze zahraničí naleznete také např. zde: http://www.naseduchody.cz/zamestnani-v-zahranici-a-duchod.html nebo na stránkách Evropské unie: http://www.europa.eu/youreurope/citizens/work/retire-abroad/state-pensions-abroad/faq/index_cs.htm.  
 
V případě doplňujících či dalších dotazů se na naše poradenství či přímo na mne můžete opět obrátit, a to prostřednictvím e-mailu (poradna@pcfenix.cz, příp. zamazalova@pcfenix.cz) nebo telefonicky (739 646 396).
 
S přáním příjemného dne
 
Mgr. Zdeňka Zamazalová, DiS.
sociální pracovnice