Invalidní důchod

PoradenstvíInvalidní důchod
Jana Sedláková asked 2 years ago

Dobrý den.
Od 2019′ jsem musela kvůli zdr. potížím na neschopenku.Pracovní poměr mi byl ukončen  pro nemoc k 31.3.2019 podstoupila jsem operace krz onko.onemocnění.Zažádala jsem o ID dne 2.10.2019 ID byl zamítnut nejedná se  nepříznivý dlouhodobý zdr.stav.Podala jsem námitku. Údaje, které byli  v posouzení vůbec neodpovídali pravdě.Námitka byla zamítnuta 5.12.2019.Opět se nejedná o dlouhodobý nepříznivý zdr.stav Pokračovala jsem v neschopence a záda po operacích stále v bolestech.Platba i pod podpůrčí době skončila 2.1.2021 a neschopenku jsem ukončila až 25.6 2021′ do té doby jsem lístky dávala na ossz bez nároku na výplatu  a dopad na pracovní schopnost dokladován již v roce 2019 .Podání další žádosti 3.5.2021′ dopadlo tak že mi byl přiznán ID 3 stupně a následně z Prahy zamítnutí pro nesplnění podmínek.Mám nějaké možnosti jak si zajistit platbu přiznaného důchodu od 2.1.2021 když je skoro červen a nic nepobírám a jsem v insolvenci před onemocněním jsem se do ní zařadila jako zaměstnanáb.Podle ossz mam 4 roky a 51 dni pojištění celkově 9 let 148 dní po snížení 8 let 220 dní Předem děkuji za radu.Sedláková

1 Answers
Ladislav Loebe answered 2 years ago

Vážená paní Sedláková,
 
bohužel Vám nemohu sdělit konkrétní informace ve věci přiznání výplaty invalidního důchodu, protože neuvádíte Váš věk. Vzhledem k tomu, že máte odpracováno, resp. účast na pojištění v délce trvání 8 let a 220 dní a přesto Vám nebyla přiznána výplata invalidního důchodu, domnívám se, že jste osoba ve věku 38+, kdy potřebná doba účasti na pojištění činí 10 let a tuto potřebnou dobu lze získat během dvaceti let před vnikem invalidity.
Je možné se informovat na příslušné správě sociálního zabezpečení o možnosti tzv. dobrovolné účasti na pojištění, kterou byste tzv. „doplatila“ chybějící roky účasti na pojištění. Zde přikládám odkaz na web ČSSZ, kde je vše přehledně vysvětleno: Dobrovolná účast na pojištění – Česká správa sociálního zabezpečení (cssz.cz)
Nicméně jedním dechem dodávám, že i účast na dobrovolném pojištění má své limity. Znamená to, že lze doplatit pouze některá chybějící léta účasti a pojištění. Dále je třeba zmínit, pokud Vám bude umožněna účast na dobrovolném pojištění, výplata ID je přiznána až od data doplacení dlužné částky, nikoliv od data přiznání invalidního důchodu.       
 
Mgr. Ladislav Loebe