Invalidní důchod

PoradenstvíInvalidní důchod
Hana asked 2 years ago

Dobrý den, pobírám ID II.stupně .Můj praktický lékař mi řekl , že pokud nebudu mít práci, hradí za mně sociální pojištění stát.Všude píší že při tomto stupni invalidity musím pracovat, z důvodu placení tohoto pojištění.Kdo má pravdu ?A musím být vedena na ÚP?Děkuji za odpověď.

1 Answers
zeManek624 Staff answered 2 years ago

Dobrý den, Hano,
 
děkujeme za Váš dotaz. V případě pobírání invalidního důchodu II. stupně za Vás stát hradí zdravotní pojištění, sociální nikoliv (v případě sociálního pojištění však není povinnost si jej hradit, pokud nejste v pracovním poměru, příp. pokud nejste OSVČ).
Pracovat nemusíte, ale s ohledem na průměrnou výši ID II. stupně je poměrně běžné, že jeho příjemci pracují na částečný úvazek.
Na ÚP vedena být také nemusíte – to by bylo vhodné např. v případě, že byste byla pouze uznaná invalidní, ale bez nároku na výplatu důchodu (to by za Vás zdravotní pojištění hradil stát právě na základě evidence na ÚP), případně pokud byste mohla mít nárok na podporu v nezaměstnanosti.
 
V případě doplňujících nebo dalších dotazů se na naše sociální poradenství či přímo na mne můžete opět obrátit, a to telefonicky (739 646 396) či prostřednictvím e-mailu (poradna@pcfenix.cz, příp. zamazalova@pcfenix.cz).
 
S přáním příjemného dne
 
Mgr. Zdeňka Zamazalová, DiS.
sociální pracovnice