invalidní důchod

Poradenstvíinvalidní důchod
Milan Hrouza asked 2 years ago

Dobrý den, 7.10.2021 mi byl snížen invalidní důchod z 3.stupně na 2.. Je nutné registrovat se na úřadu práce z důvodu krytí socialního pojistění? Navic je u mě plánovaná operace srdečních chlopní a aorty, tak jestli musím po dobu pobytu v nemocnici mít pracovní neschopnost ze stejného důvodu jak jsem uvedl v předchozí větě. Také bych chtěl podat námitku proti snížení stupně invalidity, proto bych rád poprosil o radu s podáním a formou námitky.
Děkuji.
Milan Hrouza

1 Answers
zeManek624 Staff answered 2 years ago

Dobrý den, pane Hrouzo,

děkujeme za Váš dotaz. V případě snížení invalidity je vhodné se na úřad práce (ÚP) zaevidovat. Doba evidence na ÚP se však započítává pouze v omezené míře (více naleznete např. zde: http://www.cssz.cz/web/cz/-/jak-ovlivnuje-nezamestnanost-a-evidence-na-uradu-prace-budouci-narok-na-duchod-). 
Pokud byste se zaevidoval na ÚP, bylo by nezbytné mít vystavenou neschopenku i v případě, že jste v pracovní neschopnosti ze stejného důvodu, pro který Vám byl přiznán invalidní důchod. Samotná neschopenka je totiž omluvenkou, že ze zdravotních důvodů nemůžete např. hledat nové zaměstnání či plnit jiné povinnosti uchazeče o zaměstnání.
Co se týká námitky proti snížení invalidity, můžeme Vám zaslat vzor. V případě zájmu nás kontaktujte prosím prostřednictvím e-mailu (poradna@pcfenix.cz). Na této adrese nás můžete kontaktovat i v případě doplňujících nebo dalších dotazů.

S přáním příjemného dne

Irena Šenkapoulová, DiS.
sociální pracovnice