Invalidní důchod

PoradenstvíInvalidní důchod
Petr asked 2 years ago

Dobrý den. Mám invalidní důchod 3.stupně od roku 2010.Mohu pracovat na HPP, kolik hodin a kolik si mohu vydělat, nebude mi krácen důchod? Děkuji Petr

1 Answers
zeManek624 Staff answered 2 years ago

Dobrý den, Petře,
děkujeme za Váš dotaz. Pracovat při uznání invalidity 3 st. můžete, česká legislativa nemá v tomto žádná omezení, jste pouze povinen přihlédnout ke svému aktuálnímu zdravotnímu stavu. Invalidní důchod 3. st předpokládá pokles pracovní schopnosti o 70 a více %, tzn., že zbytek pracovního potenciálu můžete využít.
Při invalidním důchodu 3. stupně se obecně doporučuje využít kratší úvazek. Invalidní důchod Vám z důvodu přivýdělku krácen nebude. Skutečnost, že pracujete, by se však s největší pravděpodobností řešila během případného přezkumu invalidity. K této kontrole můžete být vyzván na základě pravidelného přezkumu nebo tzv. na udání, které musí být prošetřeno. V takovém případě je důležité dokázat, zda jsou podmínky, za kterých svou práci vykonáváte, opravdu vhodně upravené. V opačném případě by Vám totiž mohl být stupeň invalidity snížen z důvodu tzv. adaptace na zdravotní stav. 
V případě doplňujících či dalších dotazů se na naše sociální poradenství či přímo na mě můžete samozřejmě opět obrátit, a to prostřednictvím e-mailu (poradna@pcfenix.cz, příp. partysova@pcfenix.cz)
 
S přáním příjemného dne
Mgr. Petra Elizabeth Partyšová, DiS.
sociální pracovnice