invalidní důchod

Poradenstvíinvalidní důchod
Elis asked 1 year ago

hezký den ,jsem onkol.pacient od 19.2.2021 .Mám zdravotní následky po onkol.léčbě/neuropatie nohou a rukou a jiné potíže.Na doporučení dr.jsem požádala o invalidní důchod.Zatím nevím datum posudkové komise.Zajímá mě, co mám nyní dělat ,když mi 17.2.2022 končí nemocenská.Vím ,že bych měla kontaktovat zaměstnavatele ,ale nevím jak probíhá doba mezi koncem nemocenské a datem invalidního důchodu.Při vyřizování mi bylo sděleno ,že mi bude zaslána záloha důchodu ,abych nebyla bez prostředků.Zajímá mě ale jak to bude ze zaměstnavatelem ,když nevím jak posudkové řízení dopadne .Jak se taky postupuje, kdyby mi inv.důchod přiznán nebyl v tom období po skončení nemocenské,kromě podání nesouhlasu ?moc děkuji za Vaši radu

1 Answers
Kateřina Havlíková answered 1 year ago

Dobrý den, paní Elis,
děkujeme za Váš dotaz.
Pokud Vám bude končit podpůrčí doba, můžete na okresní správě sociálního zabezpečení zažádat o prodloužení podpůrčí doby. Posudkový lékař poté rozhodne o jejím prodloužení či neprodloužení. Prodloužení je však možné pouze o 3 měsíce, opakovaně však lze prodloužit nejdéle o 350 dní.
V případě, že Vám bude přiznaná invalidita, tak podle § 59 odst. 2) zákona č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění, by pracovní neschopnost měla být ukončena, protože „Dočasná pracovní neschopnost končí třicátým dnem ode dne následujícího po dni, v němž byl pojištěnec posudkem okresní správy sociálního zabezpečení uznán invalidním.”. To znamená, že pokud byste byla stále v pracovní neschopnosti, bylo by třeba, aby Vám ji lékař ukončil do 30 dnů od data uznání invalidity.
Při souběhu pracovní neschopnosti a přiznání invalidního důchodu může ČSSZ žádat o vrácení poměrné částky. V případě potřeby lékař může vystavit (novou) navazující pracovní neschopnost, je však vždy nutné současnou nemocenskou ukončit.
Jestliže by se stalo, že by Vám podpůrčí doba nebyla prodloužená, je možné se obrátit na úřad práce a informovat se, zda byste měla nárok na některou z dávek státní sociální podpory, případně hmotné nouze.
V případě doplňujících či dalších otázek se na naše sociální poradenství můžete samozřejmě opět obrátit, a to nejlépe prostřednictvím e-mailu (poradna@pcfenix.cz), na mne havlikova@pcfenix.cz, případně tel. +420 739 646 396.
 
S přáním příjemného dne
Mgr. Kateřina Havlíková
sociální pracovnice