Invalidni duchod

PoradenstvíInvalidni duchod
Barbora asked 4 years ago

Dobrý den, mám uznaný invalidní důchod 3.stupne.Jdu na přezkoumání důchodu a chci se zeptat, když by mi důchod snížili nebo odebrali, tak bych se musela nahlásit na úřad práce. Ale mám stále bolesti a nejsem schopna pracovat. Jak to pak řešit? Děkuji za odpověď. 

1 Answers
zeManek624 Staff answered 4 years ago

Dobrý den, paní Barboro,

děkujeme za Váš dotaz. V případě snížení invalidního důchodu na 2. nebo 1. stupeň byste měla státem hrazeno pouze zdravotní pojištění, ale náhradní doba důchodového pojištění by Vám započítána nebyla. V tomto případě stejně jako v případě odebrání invalidního důchodu byste se musela zaregistrovat na ÚP jako uchazeč o zaměstnání. V případě posuzování Vašeho zdravotního stavu bude Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) vycházet z Vaší zdravotní dokumentace.

Pokud dojde ke snížení či odebrání invalidního důchodu, máte možnost podat odvolání do lhůty uvedné v textu rozhodnutí. Odvolání se podává písemně na ČSSZ, případně na Okresní správě sociálního zabezpečení, v místě Vašeho bydliště, která odvolání postoupí na ČSSZ. V textu uvedete, že podáváte odvolání proti rozhodnutí ČSSZ ve věci nepřiznání, snížení nebo odebrání invalidního důchodu, a důvody svého nesouhlasu s rozhodnutím. V případě odvolání se proti rozhodnutí ČSSZ Vám rádi pomůžeme s jeho formulací.

Pokud byste měla jakékoliv doplňující či další dotazy, můžete se na mne obrátit e-mailem (e-mail: sevcikova@pcfenix.cz) nebo telefonicky (tel.: 739 646 396)

S pozdravem a přáním hezkého dne

Mgr. Klára Ševčíková