Invalidní důchod

PoradenstvíInvalidní důchod
Veronika asked 1 year ago

Dobrý den,
Mám. Psychické problémy které mi nedovolí pracovat.  Teď mi bude končit nárok na výplatu nemocenské. Chci žádat o invalidní důchod.  Vůbec nevím jestli mi ho dají,ale jsem zoufalá ty opakující se  úzkosti,deprese a stím spojené i fyzické problémy. Ne nedávám to 🙁 zajímalo by mě jestli když nedojedu do místa trvalého bydliště jestli můžu o ID žádat i v jiném městě ?  Děkuji za odpověď
Pěkný den

1 Answers
Lucie Marková Staff answered 1 year ago

Dobrý den,
děkujeme za Váš dotaz.
Popisovaná situace pro Vás musí být velice obtížná. O invalidní důchod určitě zkuste požádat, doporučuji, abyste si ověřila, že Váš ošetřující lékař má k dispozici všechny aktuální lékařské zprávy o Vašem zdravotním stavu tak, aby je mohl poskytnout posudkovému lékaři ČSSZ.
Co se týká místa žádosti o invalidní důchod, Žádost o důchod by s Vámi standardně měli sepsat osobně na místně příslušné Okresní správě sociálního zabezpečení (OSSZ). 
Pokud nemůžete z důvodu nepříznivého zdravotního stavu žádost o invalidní důchod podat Vy sama, může ji za Vás podat rodinný příslušník. Musí však předložit Váš souhlas s podáním žádosti a potvrzení lékaře, že Vám závažný zdravotní stav neumožňuje žádost o dávku podat. Žádost o důchod může za Vás vyřizovat i zmocněnec na základě plné moci. Z jejího textu musí být zřejmé, že byla udělena k podání žádosti o důchod.

V případě doplňujících či dalších otázek se na naše sociální poradenství můžete opět obrátit, a to nejlépe prostřednictvím e-mailu (poradna@pcfenix.cz).
S přáním příjemného dne
Lucie Marková, DiS.
vedoucí sociální rehabilitace / odborného sociálního poradenství