Invalidní důchod

PoradenstvíInvalidní důchod
Petra Nováková asked 4 years ago

Dobrý den,chtěla bych si zažádat o invalidní důchod.Co všechno mám pro to udělat mám zjištěné.Chci se,ale zeptat pokud by mě byl důchod přiznám např.1.stupeň musím opouštět současné zaměstnání nebo můžu dál pracovat?Děkuji za odpověď

1 Answers
zeManek624 Staff answered 4 years ago

Dobrý den, paní Nováková,
děkujeme za Váš dotaz. Dle současné legislativy mohou osoby, které pobírají invalidní důchod, a to v jakémkoliv stupni, pracovat. V případě pobírání invalidního důchodu pro invaliditu prvního a druhého stupně má příjemce státem hrazeno zdravotní pojištění. Předpokládá se však výdělečná činnost, jelikož doba pobírání invalidního důchodu pro invaliditu prvního a druhého stupně není započítávána jako náhradní doba důchodového pojištění. Jakožto příjemce invalidního důchodu nejste limitována počtem odpracovaných hodin ani výši výdělku.
Co se týče Vašeho dotazu, tak především záleží na tom, jakou práci vykonáváte a také na Vašem zdravotním stavu. Obecně řečeno, pokud byste byla například uznána invalidní pro invaliditu prvního stupně se zády, tak byste neměla vykonávat práci, kde budete muset zvedat těžká břemena a dělat jiné namáhavé činnosti, protože by to mohlo vést ke zhoršení Vašeho zdravotního stavu. Také bych Vám doporučila toto rozhodnutí konzultovat s Vaším ošetřujícím lékařem, který Váš zdravotní stav zná.
V případě doplňujících či dalších dotazů se na mne opět můžete obrátit prostřednictvím e-mailu: sevcikova@pcfenix.cz nebo telefonicky: tel. 739 646 396.
S pozdravem a přáním hezkého dne
Mgr. Klára Ševčíková