Invalidní důchod a nemocenská

PoradenstvíInvalidní důchod a nemocenská
Zuzana asked 2 years ago

Dobrý den
Mám takový problém a nevím,jak tuto situaci řešit.Po domluvě mého lékaře u kterého mám  vedenou nemocenskou a  posudkovou lékařkou OSSZ mi bylo zamítnuto prodloužení podpůrci doby s tím,že si mám zažádat o ID.Lekař mi tedy ukončil nemocenskou k 31 tohoto měsíce,ale od 1 dalšího měsíce mám nastoupit na první chemoterapii.Takze než by se mi něco vyřídilo nebo jak to všechno funguje jsem se dočetla,že to všechno trvá i několik měsíců.Muj dotaz teda zní mam jít na to chemo a zároveň chodit do práce,i když vůbec netuším co to se mnou udělá nebo jak se můžu proti tomuto nějak bránit, všechno mi to přijde postavené na hlavu,ukončí mi nemocenskou ze dne na den a přitom potřebuju akutní péči a v práci taky nevím jak to mám řešit a být bez finančních prostředků než nějaké úřady něco rozhodnou co a jak a jak to můžu vyřešit v práci.Dekuji za odpověď

1 Answers
Ladislav Loebe answered 2 years ago

Vážená paní Zuzano,
 
asi jediné, co Vám mohu poradit a je to stále proveditelné, je podat stížnost u orgánů sociálního zabezpečení proti ukončení pracovní neschopnosti a to do tří dnů od data ukončení pracovní neschopnosti praktickým lékařem.  
Důvodem toho, proč posudkový lékař v rámci kontrolní činnosti nařídil Vašemu praktickému lékaři ukončit Vaši pracovní neschopnost a současně zamítl prodloužit podpůrčí dobu nemocenské, může být stav, kdy pojištěnec v brzké době znovu nenabude schopnost výkonu výdělečné činnosti. To znamená, že prodloužení podpůrčí doby nemocenské je, dle posudkového lékaře, bezúčelné a nepovede k nabytí resp. znovunabytí Vaší pracovní schopnosti.  
Odpověď na Vaši otázku a následné rozhodnutí, zda chodit do zaměstnání a současně absolvovat chemoterapeutickou léčbu, musíte učinit po konzultaci s Vaším odborným nebo praktickým lékařem, nikoliv po konzultaci s právníkem.  
Co se týká řešení Vašeho problému v zaměstnání, je nutno vycházet z doporučení, resp. instrukcí lékařů. Pokud léčebná kúra nebude mít vliv na pracovní výkon, můžete zkusit pracovat a současně absolvovat léčebnou kúru. Pokud to možné nebude, je zde možnost, resp. povinnost zaměstnavatele převést Vás na výkon jiné práce. Pokud ovšem jinou vhodnou práci zaměstnavatel mít nebude, může Vás propustit.
Pro Vás to poté znamená, navštívit Úřad Práce a registrovat se jako uchazeč o zaměstnání.    
 
Mgr. Ladislav Loebe