Invalidní důchod a nemocenská

PoradenstvíInvalidní důchod a nemocenská
Pavel Vadrna asked 4 years ago

dobry den
prosim mam dotaz,po skonceni nemocenske,ktera mi byla ukoncena po obdrzeni invalidniho duchodu jsem nastoupil do zamestnani ,ale jiz po kratke dobe jsem zjistil ze na vykon prace nestacim.chtel bych se zeptat jak mam dale postupovat?jestli mam podad vypoved a prijit tak o cast podpory v nezamestnanosti anebo muzu opetovne na nemocenskou? a vubec po kolika odpracovanych dnech mam vubec na nemocenskou narok?
                                    dekuji za odpoved
 
 
 
 

1 Answers
Ladislav Loebe answered 4 years ago

Vážený pane Vadrno,
 
z Vašeho dotazu není moc zřejmé, z jakého důvodu na práci nestačíte, protože je to celkem zásadní informace pro relevantní odpověď. Je totiž zásadní rozdíl v tom, zda na práci nestačíte ze zdravotních důvodů, nebo z důvodu vysoké náročnosti na výkon. Navzdory výše uvedenému, není ani v jednom z případů důvod hned podávat výpověď. Pracovněprávní vztah je dvoustranná smlouva mezi Vámi a zaměstnavatelem, uzavřená po vzájemné dohodě. Pokud tedy nastala situace, za které máte problém s výkonem sjednané práce, v první řadě je možnost vše projednat se zaměstnavatelem.
Pokud nestačíte na výkon sjednané práce z důvodu vysoké náročnosti, je zde možnost dohody se zaměstnavatelem na výši úvazku, nebo snížení normy, nebo nalezení jiné pracovní pozice či pracovní náplně. Tyto změny musí být písemné a projeví se Vám fakticky i na mzdovém ohodnocení. Nicméně pracovní poměr Vám zůstane zachován.
V případě, že nestačíte na výkon práce z důvodu zdravotního stavu, je nutné doložit to zaměstnavateli závazným posudkem smluvního poskytovatele pracovnělékařských služeb, resp. závodního lékaře. Poté Vás již zaměstnavatel na jinou práci převést musí. Vaše oprávnění je, pokud tak zaměstnavatel neučiní, přestat vykonávat sjednanou práci, a to okamžitě od předložení výše uvedeného posudku. Nemožnost výkonu sjednané práce ale stále není výpovědním důvodem. Zaměstnavatel má 15 dní na to, aby Vám našel jinou práci odpovídající Vašemu zdravotnímu stavu. Pokud se tak nestane, máte právo ukončit pracovní poměr okamžitým skončením, tzv. „na hodinu.“ Dojde-li ke skončení pracovního poměru za této situace, náleží Vám odstupné ve výši průměrného výdělku po dobu výpovědní lhůty, tzn., dvou měsíců. Takto skončený pracovní poměr by neměl mít vliv ani na případné následné přiznání a pobírání podpory v nezaměstnanosti.
Váš poslední dotaz se týká nemocenské, resp. po jaké době máte nárok na nemocenskou. Odpověď zní, žádná taková lhůta není. Vznik pracovní neschopnosti může být brán jako vyšší moc, tedy pokud si někdo nepřivodí pracovní úraz úmyslně, a proto nelze pro vznik pracovní neschopnosti lhůty určovat nebo stanovovat. Nicméně, omezení v tomto případě je, a to, že nemůžete pobírat nemocenskou, resp. podporu při dočasné pracovní neschopnosti ze stejného důvodu, pro který Vám byl přiznán invalidní důchod. Pro příklad: Pokud Vám byl přiznán invalidní důchod pro problémy s ploténkami, tak ze stejného důvodu, pro stejnou diagnózu nemůžete pobírat nemocenskou. Jedinou výjimkou je stav, kdy byste měl absolvovat léčebný rehabilitační pobyt v lázních. Přispěje-li tento lázeňský pobyt k Vašemu uzdravení, zmenšení nebo odstranění následků invalidity, nebo umenšení závislosti na pomoci jiných osob, lze na tento druh dočasné pracovní neschopnosti čerpat nemocenskou, byť se jedná o nemocenskou vystavenou ke stejné diagnóze, kvůli které Vám byl přiznán invalidní důchod.
 
Mgr. Ševčíková Klára
Mgr. Ladislav Loebe