Invalidní důchod a neschopenka

PoradenstvíInvalidní důchod a neschopenka
Hana Prokešová asked 4 years ago

Dobrý den. Po první operaci páteře jsem dostala od třetího stupně, který mi byl po roce snížen na id prvního našla jsem si práci kde jsem vydržela půl roku pro zhoršení bolesti jsem nastoupila na nemocenskou skoro po roce mě tedy pro zhoršení stavu opět operovali. Nyní jsem cca 8 týdnů poeoperaci a protože mi končí podpůrči doba zažádala jsem o změnu důchodu. Nyní přišla odpověď že mi zůstává id prvního stupně a nemocenské dávky končí. První kontrola po operaci u neurochirurga cca týden.Zatim nejsem schopná práce bolesti stále.Jak mám pokračovat kam se obrátit. Děkuji Prokešová

1 Answers
zeManek624 Staff answered 4 years ago

Dobrý den, paní Prokešová,
 
děkujeme za Váš dotaz. V případě, že nesouhlasíte s rozhodnutím ohledně přiznaného stupně invalidity, můžete proti němu do 30 dní od doručení podat písemnou námitku (tzv. se odvolat). Váš zdravotní stav tak bude opět posouzen a snížení pracovní schopnosti může být přehodnoceno. Pokud během této 30denní lhůty, případně během námitkového řízení navštívíte odborného lékaře a obdržíte od něj novou zprávu potvrzující zhoršení zdravotního stavu, zcela jistě ji v námitce zmiňte a přiložte její kopii, případně ji doručte na pobočku okresní správy sociálního zabezpečení, která Vaši záležitost vyřizuje. Pokud lhůta pro podání námitky již uplynula, můžete podat žádost o změnu výše invalidního důchodu znovu.
Co se týká nemocenské, tak tzv. podpůrčí doba, po kterou je dávka nemocenské vyplácena, Vám skončí. Neznamená to ale, že musí být současně ukončena i Vaše pracovní neschopnost. Nemusíte se tedy obávat toho, že byste musela i přes přetrvávající zdravotní potíže nastoupit zpět do zaměstnání.
Zákoník práce také umožňuje dát výpověď ze zdravotních důvodů, pokud Vám zdravotní stav nedovolí vrátit se zpět do zaměstnání a nepodaří se Vám domluvit se se zaměstnavatelem. Podat výpověď ze zdravotních důvodů byste mohla také v situaci, že by pro Vás zaměstnavatel nenašel vhodnější náplň práce více vyhovující Vám a Vašemu zdravotnímu stavu.
 
V případě doplňujících či dalších otázek, příp. pokud byste potřebovala poradit či pomoct s vyplněním žádosti, se na poradnu PCF či přímo na mne můžete samozřejmě opět obrátit, a to prostřednictvím on-line poradny, e-mailem (poradna@pcfenix.cz nebo vesela@pcfenix.cz) či po telefonu (tel. č.: 739 646 396). Po předchozí domluvě je možné i osobní setkání u nás v ParaCENTRU Fenix, případně jinde v Brně.
 
S přáním příjemného dne
 
Mgr. Zdeňka Zamazalová, DiS.
sociální pracovnice