Invalidní důchod a pobírání dávek nemocenského

PoradenstvíInvalidní důchod a pobírání dávek nemocenského
Vladimír Kadlík asked 1 year ago

Dobrý den.
Mám dotaz týkající se dávek nemocenského k přiznanému invalidnímu důchodu.
Od 26.1.2021 jsem na pracovní neschopnosti,která tvá do těď.V listopadu 29.toho roku mi byl přiznán invalidní důchod 1 stupně a to zpětně od 29.7.2021 a obvodní doktorka mi řekla,že k 29.12.2021 mi musí ukončit pracovní neschopnost v důsledku přiznání invalidního důchodu,ikdyž jsem nečerpal dávky nemocenského po dobu 380 dní.Toto období končí až 10.2.2022.
Jelikož budu mít ještě průběžnou léčbu a rehabilitace na bederní páteř(přiznán invalidní důchod),tak nebudu schopen ještě nastoupit do práce.Dočetl jsem se,že obvodní doktorka mi může po ukončení stávající neschopenky 29.12.2021 vystavit navazující  pracovní neschopenku na jinou diagnózu hned od druhého dne tj.od 30.12.2021.
Chci se zeptat,zda v případě následné neschopenky  na jinou diagnózu od 30.12.2021 budu mít nárok na dávky nemoceské společné s pobíráním invalidního důchodu,nebo budu mít vystavenou neschopenku jen jako omluvenku do práce a dávky nemocenské pobírat nebudu.
Předem děkuji za Vaši odpověď.S pozdravem Vladimír Kadlík

1 Answers
Kateřina Havlíková answered 1 year ago

Dobrý den, pane Kadlíku,
děkujeme za Váš dotaz. Odpověď zasíláme až nyní, neboť ParaCENTRUM Fenix bylo přes vánoční svátky uzavřeno.
V případě, že budete mít, resp. máte vystavenou neschopenku na jinou diagnózu, než pro kterou Vám byl přiznán invalidní důchod, bude Vám nemocenské i nadále vypláceno, a to až do uplynutí podpůrčí doby (tedy do Vámi uváděného data 10. 2. 2022). V případě, že byste byl v pracovní neschopnosti i po uplynutí tohoto data, můžete zkusit požádat o výplatu nemocenského i po uplynutí podpůrčí doby. Tuto žádost je vhodné doplnit např. vyjádřením lékaře. O tzv. prodloužení podpůrčí doby poté rozhodne posudkový lékař. Více k žádosti, včetně formuláře ke stažení, naleznete na internetových stránkách České správy sociálního zabezpečení (http://www.eportal.cssz.cz/web/portal/-/tiskopisy/zvnupd).
V případě doplňujících či dalších otázek se na naše sociální poradenství můžete samozřejmě opět obrátit, a to nejlépe prostřednictvím e-mailu (poradna@pcfenix.cz).
S přáním příjemného dne
Mgr. Kateřina Havlíková
sociální pracovnice