Invalidní důchod a pracovní neschopnost

PoradenstvíInvalidní důchod a pracovní neschopnost
Honza asked 12 months ago

Dobrý den, mám maminku které bude teď 16.06.2022 končit podpůrčí doba. Bohužel prodloužení jí neschválili(neni předpoklad že se vrátí do práce) a proto jsme museli zažádat o invalidní důchod. Rozhodnutí o invalidním důchodu může trvat až 3 měsíce a mě by zajímalo, jestli za ní bude nadále platit stát pojištění, když nebyla prodloužena ta podpůrčí doba. Chápu že tu dávku nedostane(o peníze nejde), ale nikde jsem nedokázal zjistit jestli musím ještě něco ohledně toho pojištění dělat, než přiznají ten důchod.
A když jí ten inv. důchod přiznají, vyplatí jí ho zpětně od 17.06.2022 ?
  Děkuji za odpověď

1 Answers
zeManek624 Staff answered 12 months ago

Dobrý den, Honzo,
 
děkujeme za Váš dotaz. Ptáte se na to, zda za Vaši maminku bude i nadále platit zdravotní pojištění stát v případě, že jí skončí podpůrčí doba při neschopence. Bohužel ve svém dotazu neuvádíte, zda je Vaše maminka v pracovním poměru, evidovaná na úřadu práce apod.. Z tohoto důvodu nejsem schopna poskytnout zcela relevantní odpověď. 
Pro získání potřebné odpovědi, prosím, doplňte více informací. Potřebné informace můžete doplnit prostřednictvím komentáře k této odpovědi, případně můžete kontaktovat naše sociální poradenství či přímo mne telefonicky (739 646 396 nebo 739 359 489) či prostřednictvím e-mailu (poradna@pcfenix.cz, příp. zamazalova@pcfenix.cz).
Ptáte se také na to, zda by Vaší mamince vyplatili invalidní důchod zpětně od 17. 6. 2022. Při stanovení toho, od kdy náleží invalidní důchod, záleží na datu, ke kterému bude přiznán vznik invalidity. Pokud bude datum vzniku invalidity stanoveno na 17. 6. 2022 nebo dříve, bude Vaší mamince vyplacen invalidní důchod zpětně od 17. 6. 2022.
 
S přáním příjemného dne
 
Mgr. Zdeňka Zamazalová, DiS.
sociální pracovnice