Invalidní důchod a souběh PN

PoradenstvíInvalidní důchod a souběh PN
Blanka Baroňová asked 1 year ago

Dobrý den,
ocitla jsem se v situaci, kdy si nevím rady. Jsem onkopacientka již od roku 2014. Nyní je stav zhoršený a nemohu pracovat. V srpnu jsem si požádala o Invalidní důchod, mezitím jsem od 18.10. v PN. Rozhodnutí o důchodu III. stupně mi bylo doručeno nyní 22.12. Jak tedy mám postupovat, do práce zatím nemohu, minimálně ještě 3 měsíce. Jak tedy postupovat vůči zaměstnavateli? Jak je to s PN? Má se ukončit a založit nová? Jaké dávky budu pobírat?
předem děkuji za odpověď

1 Answers
Kateřina Havlíková answered 1 year ago

Dobrý den, paní Baroňová,
děkujeme za Váš dotaz. Odpověď zasíláme až nyní, neboť ParaCENTRUM Fenix bylo přes vánoční svátky uzavřeno.
V nastalé situaci je potřeba ukončit probíhající neschopenku do 30ti dnů od data zasedání posudkové komise, které je uvedeno v rozhodnutí o přiznání důchodu. Píšete, že ještě tak 3 měsíce nebudete moct do práce. Po ukončení běžící neschopenky Vám lékař může vystavit novou dle Vašeho zdravotního stavu.
Přiznáním invalidního důchodu pro invaliditu třetího stupně máte podle zákona o nemocenském pojištění podpůrčí dobu pro výplatu nemocenského zkrácenou na nejvýše po dobu 70 kalendářních dnů v rámci jednoho kalendářního roku od začátku neschopenky.
V praxi to tedy znamená, že pobíráte invalidní důchod pro invaliditu třetího stupně, můžete být v pracovní neschopnosti, jak dlouho bude, dle posouzení ošetřujícího lékaře, třeba, ale po uplynutí 70 kalendářních dnů Vám již nebudou vypláceny dávky z nemocenského pojištění, ale pouze výplata invalidního důchodu.
Jako onkologický pacient, jste-li v probíhající léčbě, můžete na spádovém úřadu práce požádat o průkaz osoby se zdravotním postižením (tzv. ZTP). Žádost naleznete zde https://www.mpsv.cz/web/cz/-/zadost-o-priznani-prukazu-osoby-se-zdravotnim-postizenim
Pokud Vám bude přiznaný průkaz ZTP nebo ZTP/P, vznikne Vám nárok i na příspěvek na mobilitu ve výši 550 Kč měsíčně na částečnou kompenzaci individuální dopravy. Žádost naleznete zde https://www.mpsv.cz/web/cz/-/zadost-o-prispevek-na-mobilitu
Současně by Vám vznik nárok na parkovací průkaz, který Vám umožní parkovat na vyhrazených parkovacích místech, nahrazuje také dálniční známku. Tento se vyřizuje na obci s rozšířenou působností, nejčastěji na sociálním odboru. K vyřízení žádný formulář ani žádost není třeba. Vyřizuje se zpravidla na počkání a budete potřebovat platný OP, průkaz ZTP, rozhodnutí o přiznání ZTP, fotografii průkazového formátu.
Také můžete z pozice onko pacienta požádat o vydání tzv. Euroklíče, který je univerzálním klíčem pro odemknutí např. bezbariérových toalet, veřejných schodišťových plošin apod. Více o euroklíči naleznete v odkaze http://www.eurokeycz.com/2_jak_ziskat_euroklic.html
V případě doplňujících či dalších otázek se na naše sociální poradenství můžete samozřejmě opět obrátit, a to nejlépe prostřednictvím e-mailu (poradna@pcfenix.cz).
S přáním příjemného dne
Mgr. Kateřina Havlíková
sociální pracovnice