Invalidní důchod a zaměstnání

PoradenstvíInvalidní důchod a zaměstnání
Milan Vrbský asked 2 years ago

Dobrý den, od svých 19 let jsem jako oběť z dopravní nehody v ID 3 stupně. Od 34 let jsem zaměstnán na smlouvu za minimální mzdu.
Ovlivní výdělek výpočet starobního důchodu? Můžu požádat o přepočet ID v 62 letech, když byl vypočten do 60 let? Mám nějakou možnost,
ovlivnit výši starobního důchodu? V roce 1979 ID 1400 Kč (nad průměrným důchodem) a v roce 2020 12300 Kč (pod průměrným důchodem).
Děkuji za informaci
Přeji hezký den
Milan 

1 Answers
zeManek624 Staff answered 2 years ago

Dobrý den pane Vrbský,
děkujeme za Váš dotaz. Pro odchody do důchodu v letošním roce (a dál) se započítávají pouze příjmy v letech 1986 až 2020 (dále do roku před rokem odchodu do důchodu). Výše výdělku hraje samozřejmě roli. Výpočet je složitější a hraje v něm roli vždy aktuální všeobecný výpočtový základ, přepočítávací koeficient, 1. a 2. redukční hranice. Na internetu najdete orientační důchodové kalkulačky. Pro Vás bude podstatná délka důchodového pojištění, přičemž se za každý jeden další (celý) rok pojištění zvyšuje procentní část důchodu o 1,5 %.
Dále pokud pobíráte invalidní důchod 3. stupně a zažádáte o starobní důchod, nemůžete dostat starobní důchod nižší, než je Váš stávající invalidní důchod (§58 Zákon č. 155/1995 Sb.). Výše ID se nemění z důvodu výdělečné činnosti a budete to ho pobírat až do doby než požádáte o starobní důchod.
V případě doplňujících nebo dalších dotazů se můžete opět obrátit na naše sociální poradenství, a to prostřednictvím e-mailu (poradna@pcfenix.cz, příp. hytych@pcfenix.cz) či telefonicky (tel. č.: 739 646 396).
S přáním pěkného dne
Mgr. Petr Hytych
sociální pracovník