Invalidní důchod a životní minimum

PoradenstvíInvalidní důchod a životní minimum
Lenka Dohnalová asked 2 years ago

Dobrý den, zanedlouho skončím v zaměstnání a poté půjdu na Úřad práce, kde mi alespoň doufám bude přiznána podpora v nezaměstnanosti. Chtěla bych se zeptat, co bude poté, co už nebudu dostávat podporu v nezaměstnanosti, když mám invalidní důchod? Budu dostávat alespoň životní minimum? Děkuji

1 Answers
zeManek624 Staff answered 2 years ago

Dobrý den, paní Dohnalová,
děkujeme za Váš dotaz. Invalidní důchodci I. a II. stupně mají nárok na podporu v nezaměstnanosti v případě ztráty zaměstnání, jestliže získali potřebnou dobu pojištění pro její přiznání. Nárok na podporu v nezaměstnanosti vzniká, jestliže uchazeč o zaměstnání získal dobu pojištění v rozsahu 12 kalendářních měsíců v posledních dvou letech. Pokud pobíráte invalidní důchod pro invaliditu III. stupně, započítává se tato doba jako náhradní doba zaměstnání. To, kolik dostanete na podpoře v nezaměstnanosti, závisí na vašem předchozím výdělku a také na podpůrčí době (délce pobytu na úřadě práce). Pokud jste nesplnila dobu odvodu důchodového pojištění, můžete se zajímat o sociální dávky (pomoc v hmotné nouzi, popř. další), které se odvíjí od částek životního a existenčního minima.
V případě doplňujících nebo dalších dotazů se můžete opět obrátit na naše sociální poradenství, a to prostřednictvím e-mailu (poradna@pcfenix.cz, příp. hytych@pcfenix.cz) či telefonicky (tel. č.: 739 646 396).
S přáním pěkného dne
Mgr. Petr Hytych
sociální pracovník