Invalidní důchod III.stupně

On-line poradnaInvalidní důchod III.stupně
L.H asked 3 years ago

Dobry den, jsem rok na nemocenske a 17.3. konci podpurci doba.Jelikoz nejsem stale prace schopna pozadala jsem si o prodlouzeni pod.doby. Posudkovy lekar zadost zamitnul s tim, ze me priznava invalidni duchod III.stupne aniz bych o duchod zadala. Co to pro me znamena vzhledem k memu zamestnavateli jak mam ted postupovat? Musim dat vypoved?Muze prac.pomer bezet dal,kdyz jeste nemuzu do prace nastoupit? Dekuji za odpoved a pekny den…

1 Answers
Ladislav Loebe answered 3 years ago

Vážená paní,
 
nejprve k přiznání invalidního důchodu III. stupně. Posudkový lékař má oprávnění nepřiznat prodloužení podpůrčí doby na základě ustanovení § 66 odst. 1 zákona č. 187/2006 Sb., o veřejném zdravotním pojištění, ve znění pozdějších předpisů. Pokud posudkový lékař usoudil, že Váš zdravotní stav je stabilizovaný tzn., že nedojde k obnovení pracovních schopností, nemůže vydat kladné posouzení/stanovisko k výplatě nemocenského po uplynutí podpůrčí doby a pracovní neschopnost by měla být ukončena. Ve Vašem případě je zřejmě pokles pracovní schopnosti tak markantní, že Vám byl posudkovým lékařem přímo přiznán důchod pro invaliditu III. stupně.
Skutečnost, že Vám byl posudkovým lékařem přiznám důchod pro invaliditu III. stupně znamená pro Vašeho zaměstnavatele, resp. pro Vás vznik právní skutečnosti umožňující Vašemu zaměstnavateli ukončit s Vámi pracovní poměr dle ustanovení § 52 písm. e) zákona č. 262/2006 Sb., zákoníku práce, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „ZP“ nebo „zákoník práce“), tzn. z důvodu pozbytí dlouhodobé zdravotní způsobilosti dle posudku vydaného poskytovatelem pracovnělékařských služeb nebo, ve Vašem případě, rozhodnutím příslušného správního orgánu.  Výpověď tedy dávat nemusíte, s velkou pravděpodobností tak učiní zaměstnavatel sám na základě lékařské zprávy, resp. rozhodnutí posudkového lékaře.
Co se týká odpovědi na Váš poslední dotaz, ohledně trvání/běhu pracovního poměru, ten trvat může, protože zákoník práce dává zaměstnavateli možnost pracovní poměr končit, nikoliv příkaz. Neznám detaily Vaší pracovní pozice ani náplň práce, ale pokud budete dále schopna vykonávat tuto práci i s ohledem na Vaši sníženou pracovní schopnost (invalidita III. stupně = pokles o min. 70%), můžete v zaměstnání setrvat. Vše záleží na tom, jak se dohodnete se svým zaměstnavatelem. V dotazu ale uvádíte, že do práce zatím nemůžete nastoupit, dovozuji z toho, že výkon práce je v kolizi s Vaším zdravotním stavem, což může být překážkou pro Vašeho zaměstnavatele, který s největší pravděpodobností potřebuje zaměstnance, který je práce schopný, dostáváme se tedy opět k oprávnění dané zaměstnavateli zákoníkem práce a to jest, ukončení pracovního poměru pro dlouhodobé pozbytí zdravotní způsobilosti.
 
S přáním pěkného dne
 
Mgr. Ladislav Loebe