invalidni-duchod-iii-stupne

PoradenstvíCategory: Poradnainvalidni-duchod-iii-stupne
Jana asked 5 years ago

Dobrý den,   chtěla bych se zeptat – bratr pobírá od 18 let invalidní důchod třetího stupně (nyní mu je 38). Ochrnul na dolní končetiny. Nyní se rozhodl, že by šel do práce – práce na benzínové pumě, vrátný. Může v takovém případě přijtí o invalidní důchod?

1 Answers
zeManek624 Staff answered 5 years ago

Dobrý den, paní Jano, 
potěším Vás, bratr pracovat může. Česká legislativa to nezakazuje a není ani nijak omezena výše odměny. Doporučuji však celou záležitost prokonzultovat s lékařem bratra, který je schopen určit, zda dané zaměstnání (náplň, rozsah pracovní doby a další požadavky na Vás kladené) nezhorší jeho dosavadní zdravotní stav. Ke snížení invalidního důchodu může dojít pouze na základě překvalifikování zdravotního stavu posudkovým lékařem. Obecně se osobám pobírající invalidní důchod doporučuje zkrácený pracovní úvazek a uzpůsobení náplně práce. Co se týká délky pracovní doby, doporučuje se z důvodu předejití přehodnocení a snížení stupně invalidity, aby výše úvazku zhruba odpovídala zbytkovému potenciálu (tzn. příjemci invalidního důchodu ve III. stupni 0,5 úvazku a méně). Je to však pouze doporučení, nikoliv podmínka.

Pokud byste měla zájem o více informací, můžete se na mě obrátit (na e-mail: vostalova@pcfenix.cz, popř. na tel. 739 646 396).
 
S přáním hezkého dne
 
Eva Vostálová