Invalidní důchod III.stupně

PoradenstvíInvalidní důchod III.stupně
Kamila Pinkasová asked 5 years ago

Dobrý den, 
od dubna 2018 mi byl přiznán invalidní důchod III. stupně. Od října 2016 jsem na poloviční úvazek na dobu neurčitou a od května 2018 mám upravenou pracovní dobu od pondělí do čtvrtka. Můžu si pracovní úvazek ponechat? Je tento stupeň invalidity omezen maximálním počtem hodin měsíčně? Pokud je kancelářská práce můžu pracovat na plný úvazek?
 
Děkuji za odpověď
 
Pinkasová Kamila

1 Answers
zeManek624 Staff answered 5 years ago

Dobrý den, paní Pinkasová,
pokud pobíráte invalidní důchod III. stupně, pracovat můžete.  Podstatné ve Vašem případě je, v jakém oboru pracujete / budete pracovat.  Jestliže je to obor, který máte vystudovaný / jste v něm vyučená a pracovala jste v něm v době přiznání invalidity na plný úvazek, může dojít k překvalifikování stupně invalidity na nižší a s tím automaticky spojeným snížením invalidního důchodu. Invalidní důchod slouží jako kompenzace ztráty výdělku / zaměstnání kvůli zhoršení zdravotního stavu. V případě že byste tedy pracovala ve stejném oboru, doporučuji zvolit režimní opatření (zkrácený úvazek, individuální rozvržení pracovní doby, popř. částečnou práci z domu), tedy jak to máte nyní. V případě, že byste chtěla pracovat na plný úvazek, muselo by se zcela určitě jednat o odlišnou činnost, než je Vaše kvalifikace (viz výše). Nezaručím Vám však, že i v tomto případě nedojde v budoucnu k překvalifikování. Záleží na posudkovém lékaři a jeho zhodnocení Vašeho zdravotního stavu.
V případě jakýchkoliv doplňujících či dalších dotazů se na mě můžete obrátit prostřednictvím e-mailu (vostalova@pcfenix.cz) či telefonicky (tel.: 739 646 396).
 
S přáním hezkého dne
 
Eva Vostálová