Invalidní důchod III. stupně, honoráře a sociálka

PoradenstvíInvalidní důchod III. stupně, honoráře a sociálka
Kabelová asked 5 years ago

Dobrý den, pobírám ID III. stupně. V roce 2017 jsem si občas/nepravidelně u tří zaměstnavatelů přivydělávala psaním článků na Dohodu o provedení práce, zároveň jsem do 31. srpna byla zaměstnaná na 0,2 úvazek. Chci podat daňové přiznání. Jsem zároveň povinna ohlásit tyto výdělky i sociálce? U ní jsem zrušila své OSVČ, jsem vedena jako invalidní důchodce. Musím se opět přihlásit jako OSVČ a platit zpětně zálohy na důchodové pojištění? Pracovala jsem pouze v některých měsících, nikoli po celý rok. Děkuji a jsem s pozdravem.

1 Answers
Best Answer
zeManek624 Staff answered 5 years ago

Dobrý den, paní Kabelová, 
děkujeme za Váš dotaz.
Píšete, že jste v loňském roce měla uzavřené 3 dohody o provedení práce a pracovní smlouvu na 0,2 úvazku. Pokud to bylo takto a u žádného zaměstnavatele, u něhož jste měla DPP, jste si nevydělala 10 001 Kč nebo více, nejste povinna platit si sociální pojištění, to znamená, že nejste povinná hlásit výdělky do 10 000 Kč OSSZ. Co se týká úvazku 0,2, v tomto případě měl za Vás sociální pojištění odvádět zaměstnavatel. Přihlásit se jako OSVČ musíte pouze v případě, kdybyste v loňském roce vystavila faktury.
Závěrem pouze podotýkám, že pokud jste poživatelem invalidního důchodu III. stupně, je doba pobírání započínána jako náhradní doba pojištění (do výpočtu starobního důchodu se započítává z 80%).
S přáním hezkého dne 
Mgr. Eva Vostálová