Invalidni duchod, rakovina a rodicovsky prispevek

PoradenstvíInvalidni duchod, rakovina a rodicovsky prispevek
Martina Kostaš Lavičková asked 3 years ago

Dobry den, rada bych se poradila o moznostech reseni nasi aktualni situace.
V 12/2019 mi byl diagnostikovan karcinom prsu a byla zahajena lecba, ta zatim stale trva a trvat bude minimalne do 5/2021.V dobe zjisteni diagnozy jsem pobirala rodicovsky prispevek na prostredni dceru a byla jse znovu tehotna.
Od 1.4. 2020 jsem nastoupila opet na materskou s nejmladsi dcerkou. Materska ted konci a od 11/2020 pobiram jiz opet rodicovsky prispevek.Vzhledem k veku dcerky predpokladam, ze jeste minimalne 3 roky nebudu nastupovat do prace.Nyni bych rada pozadala o priznani ID.
Manzel je dlouhodobe zamestnan v zamestnaneckem pracovnim pomeru.
Mela bych nekolik otazek:
1. Je mozne zadat o priznani ID zpetne od zacatku lecby?
2. Doporucili byste nam uvedeny postup, nebo jsou vhodne jeste jine moznosti (nemocenska, prevod rodicovskeho prispevku na manzela apod)?
Moc dekuji za informaci.Krasny den!
 

1 Answers
zeManek624 Staff answered 3 years ago

Dobrý den,
děkujeme za Váš dotaz, ve kterém popisujete svoji nelehkou situaci. Ptáte se, zda je možné žádat o přiznání ID zpětně od začátku léčby. Ano, lze žádat o ID i zpětně. Je však na samotném posouzení posudkového lékaře, od jakého data ID přizná a v jakém stupni. Aby posudkový lékař mohl Váš zdravotní stav správně posoudit, je nezbytné, aby Váš praktický lékař měl u sebe všechny důležité lékařské zprávy od Vašich odborných lékařů – posudkový lékař si je od něj vyžádá.
Ptáte se, zda bychom Vám případně doporučili jiný postup. Pokud Vám ID (v některém ze 3 stupňů) bude přiznán, můžete ho pobírat společně s rodičovským příspěvkem. Vzhledem k tomu, že jste na rodičovské dovolené, nemocenské Vám nemůže být vypláceno. Zmiňujete se o případném převodu RP na manžela. Nejsem si jistá, co jste touto variantou měla na mysli. Pokud zvažujete převedení RP na manžela pouze kvůli ID, není tento krok nutný.
Je plně na Vašem rozhodnutí, jak budete postupovat. Není v našich možnostech doporučit, co by pro Vás bylo nejvhodnější. V rámci našeho poradenství poskytujeme pouze obecné informace. Pro více informací ohledně ID se můžete obrátit na okresní správu sociálního zabezpečení dle Vašeho bydliště. Informace k rodičovskému příspěvku Vám sdělí úřad práce (dle Vašeho bydliště).
Jestliže byste se potřebovala na něco doptat, můžete se na mne obrátit e-mailem soulakova@pcfenix.cz nebo telefonicky na naši poradnu (739 646 396).   
S přáním hezkého dne
Bc. Lenka Šouláková
Sociální pracovnice