Invalidní důchod stupeň 3

PoradenstvíInvalidní důchod stupeň 3
Imrich kovács asked 3 years ago

Nemám nárok na výplatu o co si můžu požádat a kde.je to na stálo nebo určitou dobu nevím měl jsem před rokem úraz 2 zlomené obratle.dekuji

1 Answers
zeManek624 Staff answered 3 years ago

Dobrý den, pane Kovácsi,
děkujeme za Váš dotaz. Zmiňujete, že nemáte nárok na výplatu, ale bohužel již neuvádíte na výplatu čeho, jestli nemáte nárok na výplatu invalidního důchodu nebo jste zaměstnaný a nemáte nárok na výplatu v zaměstnání. Vzhledem k tomu, že jste svůj dotaz nazval invalidní důchod třetího stupně, budu tedy vycházet z toho, že Vám byla přiznána invalidita třetího stupně bez nároku na výplatu invalidního důchodu. Pokud nemáte nárok na výplatu invalidního důchodu, protože jste nesplnil potřebnou dobu pojištění a jste bez financí, můžete si zažádat o dávky hmotné nouze na příslušné pobočce úřadu práce. Hmotná nouze zahrnuje příspěvek na živobytí, doplatek na bydlení a mimořádnou okamžitou pomoc. Doplatek na bydlení a příspěvek na živobytí jsou dávky měsíčně se opakující, pokud je osoba uznána za osobu v hmotné nouzi. Pro jejich přiznání se posuzuje příjmová, sociální a majetková situace osoby a osob společně posuzovaných. Naopak mimořádná okamžitá pomoc je dávkou jednorázovou a vždy se váže ke konkrétní situaci spojené s výdajem, na který osoba nemá dostatek prostředků. 
Doporučila bych Vám také, abyste se informoval na příslušné správě sociálního zabezpečení, jestli by nebylo možné si chybějící dobu pojištění zpětně doplatit, případně jestli a za jakých podmínek by Vám nárok na výplatu mohl vzniknout někdy v budoucnu.
Osoby se zdravotním postižením si mohou rovněž zažádat o příspěvek na péči, průkaz ZTP a příspěvek na mobilitu, který se vyplácí měsíčně v částce 550 Kč . Níže naleznete příslušné odkazy na formuláře žádostí a bližší informace daných o dávkách. Tyto formuláře lze vyzvednout i přímo na úřadu práce.
https://www.mpsv.cz/web/cz/-/zadost-o-prispevek-na-zivobyti
https://www.mpsv.cz/web/cz/-/zadost-o-doplatek-na-bydleni
https://www.mpsv.cz/web/cz/-/zadost-o-mimoradnou-okamzitou-pomoc
https://www.mpsv.cz/web/cz/-/zadost-o-prispevek-na-peci
https://www.mpsv.cz/web/cz/-/zadost-o-priznani-prukazu-osoby-se-zdravotnim-postizenim
https://www.mpsv.cz/web/cz/-/zadost-o-prispevek-na-mobilitu
Pokud byste měl jakékoliv doplňující či další dotazy, můžete se na mne obrátit e-mailem sevcikova@pcfenix.cz nebo telefonicky 739 646 396.
S pozdravem a přáním hezkého dne
Mgr. Klára Ševčíková