Invalidní důchod z rakouska

PoradenstvíInvalidní důchod z rakouska
Jaroslav Molin asked 4 years ago

V rakousku jsem pracoval 30 let. V České republice mam zapoctak 11 let. Teď jsem pozadal v rakousku o invalidni duchod. Teď jsem obdržel dopis z českého důchodového že to proveruje ceska strana. Kde budu pobirat invalidni duchod pokud mi bude přiznán. Dekuji. 

1 Answers
zeManek624 Staff answered 4 years ago

Dobrý den, pane Moline,
děkujeme za Váš dotaz. Pro nárok na invalidní důchod je třeba splnit stanovené podmínky. Jednou z nich je tzv. zjištění invalidity, jemuž předchází proces posuzování zdravotního stavu. Další nezbytnou podmínkou je potřebná doba pojištění, která se zjišťuje z období před vznikem invalidity.
Systémy invalidních důchodů jednotlivých členských států se značně liší. V mnoha státech se invalidní důchody vypočítávají podobným způsobem jako starobní důchody. To znamená, že výše vašeho invalidního důchodu závisí na délce doby pojištění. Jinými slovy řečeno, čím déle jste byl pojištěn, než jste se stal invalidním, tím vyšší bude váš důchod. V jiných státech nezávisí výše vašeho invalidního důchodu na délce doby pojištění. To znamená, že budete mít nárok na stejný invalidní důchod bez ohledu na to, zda jste byl před tím, než jste se stal invalidním, pojištěn 5, 10 nebo 20 let.
Pro více informací Vám zasílám elektronickou verzi Předpisů EU v oblasti sociálního zabezpečení, která je k dispozici na webových stránkách České správy sociálního zabezpečení. Dále bych Vám také poradila vyčkat na další vyrozumění ze strany České správy sociálního zabezpečení, která Vaši záležitost prověřuje.
https://www.cssz.cz/documents/20143/189523/PredpisyEU00211cfvmjpkijrcquqjnynmqrfiytbfgnnilty.pdf/28f6f484-974e-cac3-a81a-80b4c73222f3
Pokud byste měl jakékoliv doplňující či další dotazy, můžete se na mne obrátit e-mailem sevcikova@pcfenix.cz nebo telefonicky 739 646 396.
S pozdravem a přáním hezkého dne
Mgr. Klára Ševčíková