invalidni-duchodn1-stupne-a-pracovni-neschopnost

Poradenstvíinvalidni-duchodn1-stupne-a-pracovni-neschopnost
Kateřina Vetráková asked 2 years ago

Dobrý den, prosím o radu . Nevím jak postupovat. Jsem již více jak rok na neschopence . Jednou mi byla na mojí žádost prodloužená podpurčí doba . Ta mi končí 7.7.2021. Zároveň jsem žádala o invalidní důchod , kdy mi byl přiznán 1. stupeň invalidity k datu 28.5. 2021. Rozhodnutí mi přišlo  tento týden. Prosím , jak postupovat v mým případě kdy mám termín operace páteře 7.9.2021 , a určitě nezvládnu jít do práce před operací a vyléčením . Mám ještě nárok na neschopenku ?. Nechci přijít o práci , vím že se tam chci vrátit . Děkuji za odpověď Vetráková

1 Answers
zeManek624 Staff answered 2 years ago

Dobrý den, paní Vetráková,
 
děkujeme za Váš dotaz. Je pravdou, že po přiznání invalidity je nezbytné do 30 dní od data jednání posudkové komise ukončit stávající pracovní neschopnost (neschopenku). Pokud však Váš ošetřující lékař nazná, že Vám zdravotní stav stále ještě neumožňuje návrat do zaměstnání, může Vám vystavit neschopenku navazující (nejlépe pro jinou diagnózu, než pro kterou byla přiznána invalidita a výplata invalidního důchodu). V pracovní neschopnosti tedy můžete být i nadále. Pokud by však tato pracovní neschopnost byla pro stejnou diagnózu, pro kterou Vám byl přiznán invalidní důchod, nebylo by Vám již vypláceno nemocenské.
 
V případě doplňujících nebo dalších dotazů se na naše sociální poradenství či přímo na mne můžete samozřejmě opět obrátit, a to prostřednictvím e-mailu (poradna@pcfenix.cz, příp. zamazalova@pcfenix.cz) či telefonicky (tel. č.: 739 646 396).
 
S přáním příjemného dne
 
Mgr. Zdeňka Zamazalová, DiS.
sociální pracovnice