Invalidní důchodn1 stupne a pracovni neschopnost

PoradenstvíInvalidní důchodn1 stupne a pracovni neschopnost
Martina Vecernikova asked 3 years ago

Dobry den ,18.9. 2020 me byl priznan 1st.inval.duchodu a byla jsem v neschopnosti,jiz po vycerpani ppdpurci doby,neschopenka stale trva,protoze nejsem zpusobila se vratit do prace a lecba trva a mam nastoupit lazne.Dnes me bylo oznameno z Ossz,ze musim PN ukoncit k cca 19.10. 2020 a dohodnout se se zamestnavatelem….Na posudkovem oddeleni,me bylo v rijnu receno,ze PN s 1st.invalidity je soubezna  aplati jako omluvenka do prace,samozrejme ,ze me neni proplacena..ale ,ze plati.Takto me informovali 2 pracovnice Ossz v Jablonci n
/Nisou a dnes tato zprava,ze vlastne zadnou PN nemam!Vubec nevim,co mam delat a hlavne nespravnost informovani….opravdu mevim,kdo ny mel byt byskolenejsi vice,nezli pracovnice Ossz.dekuji za pomoc Vecernikova M.
..

1 Answers
zeManek624 Staff answered 3 years ago

Dobrý den,
děkujeme za dotaz. Z toho, co píšete, rozumím tomu, že celá situace je velmi nejasná. Dostala jste protichůdné informace. Vnímám, že je nesnadné se v nich nějakým způsobem zorientovat.
Podle zákona platí to, že pokud Vám byla přiznaná invalidita, tak podle § 59 odst. 2) zákona č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění, by pracovní neschopnost měla být ukončena, protože „dočasná pracovní neschopnost končí třicátým dnem ode dne následujícího po dni, v němž byl pojištěnec posudkem okresní správy sociálního zabezpečení uznán invalidním nebo invalidním ve vyšším stupni invalidity nebo v němž byl pojištěnec posudkem České správy sociálního zabezpečení uznán invalidním. To znamená, že lékař Vám měl PN ukončit do 19. 10.2020. Avšak následně Vám mohl vystavit novou PN.
Vzhledem k tomu, že jste již vyčerpala podpůrčí dobu jedná se spíše o to, aby výše uvedené bylo splněno po formální stránce. Pokud však dotyčný pobírá nemocenskou, máme již zkušenost s tím, že pokud jsou souběžně vyplácena nemocenská a invalidní důchod, ČSSZ může žádat o navrácení poměrné částky.
Doporučila bych Vám poradit se s Vaším lékařem a ČSSZ, zda je možné zpětně vystavit novou PN.
Pokud byste se chtěla na něco doptat, můžete se na mne obrátit e-mailem soulakova@pcfenix.cz nebo telefonicky 739 646 396 (naše poradna).
S přáním hezkého dne
Bc. Lenka Šouláková
Sociální pracovnice