Invalidní stupeň 3.stupně a starobní důchod

PoradenstvíInvalidní stupeň 3.stupně a starobní důchod
Miroslava asked 11 months ago

Dobrý den, měla bych na Vás dotaz. manžel od letošního ledna marodí ,zhoršil se mu parkinson a k tomu ještě v dubnu se naboural na kole. Jelikož marodil už rok, zažádal o výplatu nemocenské po uplynutí podpůrčí doby .Dnes mu přišel posudek se zamítnutím  a radou, aby si zažádal o 3.stupeň invalidity. Do současné doby měl 2,stupeň .Než šel marodit, tak v zaměstnání pracoval na zkrácený úvazek 4 hod denně. Co nastane, když dostane 3 stupeň , Musí ukončit pracovní poměr ,nebo může zůstat na neschopence bez      dávek? Manžel v březnu už může jit do starobního důchodu. Krátil by se mu starobní důchod, kdyby ukončil pracovní poměr a byl by jenom v invalidním důchodu?
Děkuji za odpověď. Mirka

1 Answers
Kateřina Havlíková answered 11 months ago

Dobrý den, paní Mirko.
Děkuji za Váš dotaz.
Změna stupně invalidity neznamená nutnost ukončit pracovní poměr.
Váš muž může požádat o změnu nároku invalidního důchodu a být v pracovní neschopnosti bez nároku na výplatu nemocenského. Neschopenku by měl jako „omluvenku“ pro zaměstnavatele. Vyřízení/ změna důchodu trvá zhruba 3 měsíce.
V případě, že by měl stále 2.st ID a ukončil by pracovní poměr, musel by řešit zdravotní a sociální pojištění nejčastěji evidencí na úřadu práce, nebo návratem do práce. Ve 3.st ID je tzv. státním pojištěncem. Při změně stupně invalidity se částka důchodu pouze přepočítává dle přesných koeficientů.
Přechod z invalidního do starobního důchodu jsou dva způsoby. Jednak podání žádosti o řádný starobní důchod při dosažení důchodového věku, popř. o starobní důchod před dosažením důchodového věku. Pro přiznání starobního důchodu je v tomto případě třeba splnit také potřebnou dobu důchodového pojištění. Bude-li nově vypočtená výše starobního důchodu nižší než výše dosavadního invalidního důchodu, ČSSZ starobní důchod nepřizná a ponechá vám nadále vyšší částku z invalidního důchodu.
Druhou možností je automatické převedení do starobního důchodu – nárok na invalidní důchod zaniká dosažením 65 let. Tímto dnem vznikne nárok na starobní důchod. Tento starobní důchod automaticky náleží ve výši, v jaké náležel dosavadní invalidní důchod bez ohledu na výdělek při pobírání ID a nezjišťuje se ani splnění doby důchodového pojištění.
Věřím, že jste se z mé odpovědi dozvěděla vše potřebné a informace v ní obsažené jsou pro vás užitečné. V případě doplňujících dotazů mne kontaktujte.
S pozdravem
Mgr. Kateřina Havlíková
sociální pracovnice
ParaCENTRUM Fenix, z. s.
Kociánka 93/2, 612 47 Brno
tel.: +420 739 359 489
e-mail: havlikova@pcfenix.cz