Koronavirus a vousy

PoradenstvíKoronavirus a vousy
Roman D asked 4 years ago

Dobrý den,
chtěl jsem se zeptat, na jenom českém rádiu dnes ráno pobízeli moderátoři lidi, na podporu boje proti koronaviru, aby se neholili dokud se covid-19 úplně nevymýtí.
Chci se zeptat jestli je to dobrý nápad, jestli to nemůže mít opačné účinky, třeba kvůli tomu že by se ten virus při špatné hygieně mohl zachytit ve vousech, nebo by třeba kvůli neholení nedoléhala maska či rouška.
Děkuji předem za odpověď.

1 Answers
zeManek624 Staff answered 4 years ago

Dobrý den Romane,
děkujeme, že jste se na nás s důvěrou obrátil. V úvodu mé odpovědi je třeba zmínit, že přes naši on-line poradnu poskytujeme odborné sociální poradenství např. v oblasti dávek a příspěvků pro osoby se zdravotním postižením apod. Váš dotaz nespadá do naší odbornosti. Poskytnu Vám tedy spíše můj subjektivní názor.
O informaci, aby se lidé neholili než se covid-19 úplně nevymytí, jsem zatím neslyšela, ale říkám si, zda to nebylo od moderátorů myšleno spíše jako recese, nebo jako výzva k vyjádření určitého postoje. Například již tradičně s listopadem přichází akce, kdy si muži celý měsíc neholí porost na obličeji, aby tak vyjádřili podporu mužům s rakovinou prostaty nebo varlat. Z mého pohledu téma holení/neholení vousů nějak nesouvisí s ochranou proti covid-19.
Přemýšlíte, že by přes neoholený obličej nemusela doléhat maska. Tuto otázku si musí zodpovědět spíše každý sám, zda mu vousy při nošení roušky nebo respirátorů překáží a podle toho se potom zařídit. Nikdo Vám nemůže přikázat, abyste chodil s neoholeným obličejem, pokud to Vy sám nechcete, to platí i naopak.
Pokud byste hledal více informací ohledně covid-19, můžete nahlédnout na webové stránky ministerstva zdravotnictví https://koronavirus.mzcr.cz/ , nebo krajské hygienické stanice. Zpráv a informací týkající se tohoto viru je mnoho, člověk se v tom může začít ztrácet. Věnujte proto svoji pozornost hlavně zprávám z ověřených zdrojů.
Přeji hezký den.
S pozdravem
Bc. Lenka Šouláková
Sociální pracovnice