narok-na-invalidni-duchod

Poradenstvínarok-na-invalidni-duchod
Iva asked 2 years ago

Dobrý den, pracuji už přes 20 let jako OSVČ, důchodové pojištění platím, nemocenskou ne, mám komerční pojištění. V loňském roce mi byla diagnostikována koxartroza kyčle stupeň IV., koleno st. III. Přestože je to velmi namáhavé a bolestivé, stále docházím ke klientům, nelze vše dělat doma. V poslední době se můj stav zhoršuje, operaci kyčle mám naplánovánu v létě 2022  – zatím. Chtěla bych se zeptat, pokud jsem nečerpala a nečerpám nemocenskou, mám nárok na invalidní důchod? Obávám se, že už budu muset pracovat pouze z domu a můj výdělek se rapidně sníží, tak abych měla alespoŇ nějakou sumu jistou. Děkuji za odpověď.  

1 Answers
zeManek624 Staff answered 2 years ago

Dobrý den, Ivo,
děkujeme za dotaz. Invalidní důchod není vázaný na čerpání nemocenské, takže i když nejste na nemocenské, můžete si podat žádost o invalidní důchod. Zde je podstatné, že si hradíte důchodové pojištění.
Žádost se podává osobně na okresní správě sociálního zabezpečení (OSSZ) dle Vašeho bydliště. V současné době (pandemie) raději nejprve kontaktujte OSSZ telefonicky a domluvte si schůzku. Poté, co žádost podáte, je postoupena posudkovému lékaři, který si od Vašeho praktického lékaře vyžádá zprávy od odborných lékařů. V tomto bodě klientům vždy doporučujeme zkontrolovat si, zda jejich praktický lékař má všechny aktuální zprávy od odborných lékařů, které dokládají nepříznivý zdravotní stav dotyčného. Následně posudkový lékař rozhodne o přiznání/nepřiznání invalidity a případně v jaké stupni.
Jestliže byste se potřebovala na něco doptat, můžete se na mne  obrátit e-mailem soulakova@pcfenix.cz nebo telefonicky 739 646 396 (naše poradna).
S přáním hezkého dne

Bc. Lenka Šouláková
Sociální pracovnice