Nárok na invalidní důchod

PoradenstvíNárok na invalidní důchod
Jana asked 2 years ago

Dobrý den,
ráda bych poprosila o Váš subjektivní názor, zda by mělo smysl zkusit podat žádost o nejnižší ID. Rozhodně bych nechtěla zneužívat štědrosti státu, ale nyní při hledání zaměstnání cítím, že se dostávám na okraj svých možností, abych nás se synem uživila. Jsem schopná doučovat  němčinu. Můj lékař nyní vzhledem k situaci již přes rok administrativu nevyřizuje podle cedule na dveřích. Mám zdravotní problémy tyto: 1. zákaz zvedání doživotně >5 kg (po hysterektomii), 2. zatěžování DK (ploché nohy a křečové žíly), 3. trochu křivá záda, 4. krátkozrakost (ca 6 dptr), 5. alergie na pyly, 6. jsem úzkostná (léky od PL, např. Frontine nebo ATD kvůli špatnému spaní jsem brala při potížích, ne denně, na psychiatrii se neléčím), mikroskopická hematurie (jen 1x za 6 měs. kontroly). Snad jsem na nic nezapomněla; narušené sebevědomí se samozřejmě jako diagnóza neuvádí, ale občas jsem chodívala k psychologovi.
Děkuji moc za Váš názor, ať jakýkoli, předem.
S pozdravem a přáním pevného zdraví,
Jana Pinkavová

1 Answers
zeManek624 Staff answered 2 years ago

Dobrý den, paní Pinkavová,
 
děkujeme za Váš dotaz. Z Vámi uváděných informací vnímám, že přiznání některého stupně invalidity by Vám mohlo při hledání zaměstnání a komunikaci s potenciálními zaměstnavateli pomoct. Ze své pozice sociální pracovnice však bohužel nedokážu posoudit, zda máte na některý ze tří stupňů invalidity nárok. Zkusit požádat si o invalidní důchod však můžete.
Žádost se podává na okresní správě sociálního zabezpečení podle místa Vašeho bydliště. Obvykle je potřeba mít s sebou platný občanský průkaz a doklady potvrzující např. dobu studia, zaměstnání, případně rodičovské dovolené. Podrobnější přehled, co může být potřeba doložit, naleznete na internetových stránkách České správy sociálního zabezpečení (http://www.cssz.cz/invalidni-duchod).
S ohledem na přetrvávající omezení kvůli koronaviru a také na časovou náročnost sepsání žádosti doporučuji kontaktovat pracoviště správy sociálního zabezpečení a sjednat si termín schůzky (kontakty jsou k dispozici zde: http://www.cssz.cz/web/cz/kontakty), případně si zarezervovat termín přes on-line systém (http://www.objednani.cssz.cz/).
O tom, zda Vám bude invalidita přiznána, případně který stupeň, rozhodne na základě lékařských správ posudkový lékař. Doporučuji Vám, aby Váš praktický lékař měl k dispozici co nejaktuálnější zprávy od odborných lékařů, které v souvislosti se svými potížemi navštěvujete.
 
V případě doplňujících či dalších dotazů se na naše sociální poradenství, případně přímo na mne, můžete opět obrátit, a to prostřednictvím e-mailu (zamazalova@pcfenix.cz, příp. poradna@pcfenix.cz) či telefonicky (tel. č.: 739 646 396).
 
S přáním příjemného dne
 
Mgr. Zdeňka Zamazalová, DiS.
sociální pracovnice